HomeΚυπριακό ΠοδόσφαιροΉττα για την Εθνική Παίδων

Ήττα για την Εθνική Παίδων

Η Σερβία μετά το νικηφόρο 3-1 επί της Κύπρου στο Δημοτικό Στάδιο Γεροσκήπου τερμάτισε πρώτη στον 11ο προκριματικό όμιλο του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Παίδων Κ-17 της UEFA.

Η Σερβία άνοιξε το σκορ στο 21ο λεπτό με τον Μαξίμοβιτς και η ομάδα μας ισοφάρισε σε 1-1 με πέναλτι που κέρδισε και εκτέλεσε ο Δημητριανός Τζούλιου στο 26ο λεπτό.

Στο 41ο λεπτό ο Βουκόζεβις έδωσε προβάδισμα στους Σέρβους, 2-1. Το 3-1 διαμορφώθηκε στις καθυστερήσεις με πέναλτι του Πέτροβιτς.

Και οι δύο ομάδες έχουν εξασφαλίσει πρόκριση στον Elite Round. Η Σερβία τερμάτισε στην πρώτη και η Κύπρος στη δεύτερη θέση του ομίλου, τρίτο το Γιβραλτάρ χωρίς βαθμολογικό κέρδος αφού έχασε από την Κύπρο με 2-0 και από τη Σερβία με 12-0.

Η Εθνική μας στο σημερινό παιχνίδι αγωνίστηκε με τους Πισιήα, Νικολάου (71′ Ευθυμίου), Μικελλίδη, Π. Καττιρτζή (82′ Χατζηγεωργίου), Πουρσαϊτίδη, Ανδρέου, Τουμάζο (71′ Χ. Καττιρτζής), Πιριντζιή, Γιαννακού, Τζούλιου (61′ Αβραμίδης), Ισαάκ (61′ Λουκαϊδης).

Η κλήρωση του Elite Round θα πραγματοποιηθεί την Πέμπτη 8 Δεκεμβρίου και από την κλήρωση θα σχηματιστούν οκτώ όμιλοι των τεσσάρων ομάδων.

Οι οκτώ πρώτες ομάδες και οι επτά καλύτερες δεύτερες θα προκριθούν στην τελική φάση, εκεί όπου ήδη βρίσκεται ως διοργανώτρια η Ουγγαρία. Οι αγώνες του Elite Round θα γίνουν το Μάρτιο του 2023.