HomeΚυπριακό ΠοδόσφαιροΉττα από την ανώτερη Ρουμανία για την Εθνική

Ήττα από την ανώτερη Ρουμανία για την Εθνική

Με 0-3 ηττήθηκε η Εθνική μας από την Ρουμανία στο ΑΕΚ Αρένα. Οι Ρουμάνοι προηγήθηκαν με τρία γκολ από το πρώτο ημίχρονο και το δεύτερο πλέον ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα…

Το μάτς:

Στο 2′ το σουτ του Αντωνίου κατέληξε στα χέρια του Νίτα.

Στο 12′ ο Μόλ ήταν έτοιμος σε σουτ του Στάντσιου.

Τέσσερα λεπτά αργότερα μετά από φάση διαρκείας ο Μαν έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

Στο 24′ η Ρουμανία κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή από τον Λαίφη. Την εκτέλεση ανάλαβε ο Μάριν και έκανε το 0-2!

Στο 33′ μια εκτέλεση φάουλ από τον Κάστανο κατέληξε στα χέρια του Νίτα.

Τρία λεπτά μετά οι Ρουμάνοι πέτυχαν και 3ο γκολ. Μετά από κομπίνα στο κόρνερ ο Ντράγκουσιν με το κεφάλι έκανε το 0-3.

Έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τους Ρουμάνους να έχουν την διαφορά με τρία γκολ.

Στο 58′ ένα σουτ του Ντράγκουσιν κατέληξε στα χέρια του Μόλ.

Τέσσερα λεπτά αργότερα το σουτ του Στάντσιου πέρασε ψηλά.

Στο 65′ ο Νίτα μπλόκαρε το σουτ του Χαραλάμπους.

Δέκα λεπτά μετά η κεφαλιά του Μακρή από πάρα πολύ καλή θέση πέρασε άουτ.

Στο 87′ η Ρουμανία έκανε το 0-4 αλλά το γκολ ακυρώθηκε σωστά για οφσάιντ.

Το 0-3 έμεινε μέχρι το τέλος και η Εθνική μας δέχθηκε την ήττα από την πολύ ανώτερη Ρουμανία.

ΚΥΠΡΟΣ: Μολ, Αντωνίου (32′ Στυλιανού), Λαΐφης, Ν. Παναγιώτου, Ιωάννου, Αρτυματάς, Κούσουλος, Κάστανος, Λοΐζου, Τζιωνής, Πίττας.

Στον πάγκο οι  Δημητρίου, Μιχαήλ, Καρώ, Χαραλάμπους, Γκόγκιτς, Σωτηρίου, Μακρής, Πηλέας, Χρυσοστόμου, Ανδρέου, Ηλία.

ΡΟΥΜΑΝΙΑ:Niță, Rațiu, Drăgușin, M. Marin, Stanciu, Bancu, Mihăilă, Burcă, R. Marin, Drăguş, Man.

Στον πάγκο οι Moldovan, Târnovanu, Manea, Ghiţă, Alibec, Chipciu, Puşcaş, Hagi, Coman, Olaru, Mitriță, Sorescu