HomeApp Push NotificationΙστορική νίκη επί της Ομόνοιας ο Ακρίτας στο ντεμπούτο του στην Α' Κατηγορία

Ιστορική νίκη επί της Ομόνοιας ο Ακρίτας στο ντεμπούτο του στην Α’ Κατηγορία

Ο Ακρίτας Χλώρακας, στο πρώτο του, ιστορικό, παιχνίδι στην Α’ Κατηγορία νίκησε με 1-0 την Ομόνοια στο ”Στέλιος Κυριακίδης” πραγματοποιώντας ονειρικό ντεμπούτο και παίρνοντας ένα πολύ σημαντικό τρίποντο.

Στο πρώτο μέρος του αγώνα, και μόλις στο 6ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Ακρίτας κατάφερε να ανοίξει το σκορ -στο ιστορικό παρθενικό του γκολ στην μεγάλη κατηγορία- όταν έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα έφτασε στον Χάβι Εράσο ο οποίος έπιασε το σουτ από το ύψος της περιοχής, ο Δημοσθένους βρέθηκε στην πορεία της μπάλας, η οποία πήρε ψηλοκρεμαστή τροχιά και κατέληξε στα δίκτυα των ”πρασίνων”.

Μερικά λεπτά αργότερα, η Ομόνοια έχασε και τον Κακουλλή λόγω προβλήματος τραυματισμού με τον Ζαχαρίου να τον αντικαθιστά στο 16ο λεπτό.

Η Ομόνοια, εμφανώς επηρεασμένη από το γρήγορο γκολ το οποίο δέχτηκε δυσκολεύτηκε να ”βγάλει αντίδραση” στον αγώνα με τον Ακρίτα μάλιστα να έχει άλλες δύο -τρεις καλές ευκαιρίες  στο 28′, στο 30′ και στο 43′.

Στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα, η Ομόνοια μπήκε πιο δύνατα και προσπάθησε από νωρίς να επιβάλει τον δικό της ρυθμό ούσα ποιο κινητική, έχοντας μάλιστα και δύο ευκαιρίες, σχετικά νωρίς, με τους Ζαχαρίου στο 51′ και Μπάρκερ στο 53′.

Η Ομόνοια συνέχισε να πιέζει χωρίς όμως να έχει την κλασσική ευκαιρία ενώ ο Ακρίτας αμυνόταν καλά και προσπαθούσε να γίνει απειλητικός  μέσω αντεπιθέσεων.

Στο 76ο λεπτό, η Ομόνοια είχε μια από τις καλύτερές της ευκαιρίες στο παιχνίδι όταν το δυνατό σουτ του Μάταβζ πέρασε ελάχιστα έξω από την δεξιά οριζόντια δοκό της εστίας του Ακρίτα.

Δύο μόλις λεπτά αργότερα τα πράγματα έγιναν ακόμη πιο δύσκολα για το ”τριφύλλι” όταν ο Κασάμα αποβλήθηκε με 2η κίτρινη κάτρα, αφήνοντας την ομάδα του με 10 παίκτες ενώ στο 90+1′ αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη και ο Παναγιώτου.

Παρά τις προσπάθειες των ”πρασίνων” για ισοφάριση, ειδικά στις καθυσρερήσεις, το 1-0 ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα.

Ακρίτας: Περντρέου, Μπεσάρτ, Άμπραχαμ, Εσάσο, Δημοσθένους, Μπερνάρντι, Σέχιτς, Σαραβάνια, Καραγιάννης, Πική, Μεκιάδο.

Ομόνοια: Ουζόχο, Λέτσιακς, Μάθιους, Λανγκ, Παναγιώτου, Χάμπος (46΄Κασάμα) Μπασιρού, Μπάρκερ, Μπρούνο, Μπέζους, Κακουλλής (16΄Ζαχαρίου)

Διαιτητής: Κουμή Δημήτρης

VAR: Χριστοφόρου Μάριος