HomeSliderΙσόπαλο το παιχνίδι της Εθνικής απέναντι στη Λετονία

Ισόπαλο το παιχνίδι της Εθνικής απέναντι στη Λετονία

Η Εθνική μας ομάδα των ανδρών, εξήλθε ισόπαλη με σκορ 1-1 απέναντι στη Λετονία στο ”ΑΕΚ ΑΡΕΝΑ” στο πλαίσιο του μεταξύ τους φιλικού αγώνα προετοιμασίας ενόψει του επόμενου Nations League που αρχίζει το Σεπτέμβριο.

Στο πρώτο μέρος του αγώνα, η Εθνική μας προσπάθησε από νωρίς να πιέσει ψηλά προκειμένου να δημιουργήσει κάποια ευκαιρία για ένα γρήγορο γκολ, χωρίς όμως αποτέλεσμα. Με το πέρασμα του χρόνου, οι φιλοξενούμενοι ”ανέβηκαν” και κατέγραψαν 2 τελικές προσπάθειες πριν καταγράψει και η Εθνική μας στο 24ο λεπτό με το -άστοχο- σουτ του Λοΐζου.

Ό,τι δεν κατάφερε όμως στο 24′ το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, το κατάφερε στο 33′ όταν ο Λοΐζου μετά από ωραία ενέργειά του έβγαλε τη σέντρα στο δεύτερο δοκάρι και ο Πίττας με προβολή έκανε το 1-0.

Δέκα λεπτά αργότερα, οι Λετονοί κέρδισαν πέναλτι για ανατροπή του Ciganiks από τον Μολ. Ο Jurkovskis στο 44΄ανέλαβε την εκτέλεση, ωστόσο, ο Μολ ”μάντεψε” σωστά και απέκρουσε τη μπάλα.

Στο δεύτερο μέρος, η Εθνική μας είχε μια καλή στιγμή σε κεφαλιά του Σπόλιαριτς με τους Λετονούς να ”απαντούν” στο 63′ με τον Saveljevs, το οποίο όμως πρόλαβε ο Κορέια πριν προλάβει να σουτάρει.

Οι Λετονοί, κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 85ο λεπτό της αναμέτρησης με τον Ciganiks, ο οποίος διαμόρφωσε και το τελικό 1-1.

Κύπρος (Τιμούρ Κετσπάγια): Μολ, Καρώ, Γκόγκιτς, Λαίφης, Χ. Κυριάκου, Κορέια, Κούσουλος (78′ Αρτυματάς), Ντ. Σπόλιαριτς (62′ Κυπριανού), Χαραλάμπους (78′ Πηλέας), Λοίζου (62′ Γαβριήλ), Πίττας (62′ Ρ. Σωτηρίου).

Λετονία (Πάολο Νικολάτο): Μάτρεβιτς, Μπαλόντις (46′ Γιαγκοντίνσκις), Ντούμπρα, Γιουρκόβσκις, Γάουνζεμνς (46′ Σαβαλνίεκς), Έμσις (77′ Ζελένκοβς), Σαβελιέβς (63′ Ζουζίνς), Τσιγκάνικς, Ικαούνιεκς, Ουλντρίκις (77′ Ντασκέβιτς), Γκουτκόβσκις (77′ Ρέζγκα).

Σκόρερ: Πίττας 34′ / Ciganiks 85′

Κίτρινες: Μολ / –

Αποβολές: – / –

Στάδιο: «AEK Αρένα»

Διαιτητής: Λούκας Φάχντριχ (Ελβετία)

Α’ βοηθός διαιτητής: Σούζαν Κουνγκ (Ελβετία)

Β’ βοηθός διαιτητής: Γιόνας Έρνι (Ελβετία)