HomeApp Push NotificationΙσόπαλο το ντέρμπι στο ''Στέλιος Κυριακίδης''

Ισόπαλο το ντέρμπι στο ”Στέλιος Κυριακίδης”

Ισόπαλο με σκορ 2-2 έληξε το ντέρμπι στο ”Στέλιος Κυριακίδης” μεταξύ Πάφος FC και Άρη Λεμεσού. Σε ένα ωραία παιχνίδι που τα είχε…όλα οι δύο ομάδες μοιράστηκαν εν τέλει τον βαθμό της ισοπαλίας.

Στο πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να επιβάλουν η καθεμιά τον δικό της ρυθμό και να επιβληθεί στο παιχνίδι. Στο 15ο λεπτό ο Άρης κέρδισε πέναλτι για μαρκάρισμα του Κανέ στον Κακόριν. Ο Ρώσος ανέλαβε την εκτέλεση στο 15ο λεπτό και δεν αστόχησε κάνοντας το 1-0 για την ”ελαφρά ταξιαρχία”.

Μετά το γκολ του Άρη, η Πάφος FC, ανέβασε άμεσα τον ρυθμό της και έψαξε το γκολ της ισοφάρισης και μάλιστα στο 21ο λεπτό είχε και δοκάρι μετά από σουτ του Τάνκοβιτς.

Τρία λεπτά αργότερα, στο 24′ η Πάφος κέρδισε πέναλτι για μαρκάρισμα του Γιαγκό στον Τάνκοβιτς. Ο Όννι Βαλακάρι ανέλαβε την εκτέλεση και στο 25ο λεπτό έφερε το παιχνίδι στα ίσα.

Μετά το γκολ της, η Πάφος FC συνέχισε πιο δυναμικά με σκοπό να πετύχει και δεύτερο γκολ, δημιουργώντας μάλιστα και κάποιες καλές ευκαιρίες. Μάλιστα στο 38′ κέρδισε και 2ο πέναλτι η ομάδα του Μπεργκ το οποίο όμως μετά από έλεγχο ακυρώθηκε.

Παρά τις προσπάθειες των γηπεδούχων, ο Άρης ήταν αυτός που κατάφερε να σκοράρει για δεύτερη φορά. Στο 45+2′ μετά από σέντρα του Στρούσκι στην περιοχή, ο Μπέγκτσον με πλασέ στην κίνηση έκανε το 2-1 που ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Πάφος ξεκίνησε πιο δυνατά στην προσπάθειά της να βρει το γκολ της ισοφάρισης. Στο 56′ και 58′ μάλιστα είχε διαδοχικές ευκαιρίες να σκοράρει με τους Ικόκο και Τάνκοβιτς κάτι το οποίο όμως δεν συνέβη.

Στο 78′ ο Άρης κατάφερε να σκοράρει με τον Μαγιαμπέλα, ωστόσο, το γκολ του ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Τρία λεπτά αργότερα, στο 81ο λεπτό, η Πάφος FC κατάφερε να ισοφαρίσει και πάλι ! Μετά από σέντρα του Χέσταντ στην περιοχή, ο Βαλακάρι με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι έκανε το 2-2.

Από εκείνο το σημείο και έπειτα το παιχνίδι δεν είχε κάποια άλλη αξιόλογη φάση με τις δύο ομάδες να ”μοιράζονται” από έναν βαθμό.

Πάφος FC (Χένινγκ Μπεργκ): Ίβουσιτς, Ικόκο, Κβίντα, Μπάιριτς, Ζουνίνιο, Τάνκοβιτς, Κανέ, Βαλακάρι, Πελάτζιο (69′ Χέσταντ), Μπρούνο (69′ Aμπντουραχίμι), Ζάιρο.

Άρης (Αλεξέι Σπιλέφσκι): Βανά, Μποακί, Γιαγκό, Μουσούντα (46′ Μπρόρσον), Πηλέας, Μπένγκτσον (76′ Μαγιαμπέλα), Στρούσκι (46′ Γιαμπλόνσκι), Σόκε, Μπαμπίκα, Κακόριν, Γκομίς (67′ Ντελμίρο).

Σκόρερ: Βαλακάρι (πεν.) 25′, Βαλακάρι 81′ / Κακόριν (πεν.) 15′, Μπένγκτσον 45’+2

Κίτρινες: Πελάτζιο, Ζουνίνιο / Μουσούντα, Σπιλέφσκι, Κακόριν

Αποβολές: – / –

Στάδιο: Στέλιος Κυριακίδης

Διαιτητής: Θεουλή Χρυσοβαλάντης

Α’ Βοηθός: Γεωργίου Παύλος