HomeSliderΙσόπαλο το ντέρμπι στη Λευκωσία - Χάθηκε η ευκαιρία της... κορυφής

Ισόπαλο το ντέρμπι στη Λευκωσία – Χάθηκε η ευκαιρία της… κορυφής

ΑΠΟΕΛ και ΑΕΚ, έμειναν στην ισοπαλία, 1-1, στο μεταξύ του ντέρμπι για την 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος, με την ομάδα του Σοφρώνη Αυγουστή, να χάνει την ευκαιρία περάσει μόνη πρώτη στην κορυφή.

Στο πρώτο μέρος, το οποίο είχε το μεγαλύτερο μερίδιο της… δράσης, η ΑΕΚ ξεκίνησε καλύτερα είχε ευκαιρίες ωστόσο το ΑΠΟΕΛ (το οποίο επίσης είχε 1 κλασσική φάση για γκολ) ήταν εκείνο που ευτύχησε να σκοράρει στην 2η του ευκαιρία στον αγώνα.

Ο Μάγκλιτσα με κεφαλιά στο 26′ έπειτα από ασσίστ του Νατέλ έκανε το 1-0 για την ομάδα του Σοφρώνη Αυγουστή, ωστόσο 10 λεπτά αργότερα, στο 36ο λεπτό η ΑΕΚ έφερε το παιχνίδι στα ίσα με την κεφαλιά του Γκαρσία, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Λέδες.

Στο δεύτερο μέρος, το ΑΠΟΕΛ ήταν αυτό που ξεκίνησε καλύτερα, έψαξε το γκολ και είχε κάποιες ευκαιρίες να το κάνει χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Η ΑΕΚ προσέγγισε πιο συντηριτικά το δεύτερο μέρος του παιχνιδιού και κράτησε το 1-1 μέχρι το τέλος.

ΑΠΟΕΛ (Σ.Αυγουστή): Μιχαήλ, Πέδρο, Βινίσιους, Έσελινκ, Ζαμπάλα, Σόουζα, Σαρφό, Ντανίλο (55′ Οκριασβίλι), Θεοδώρου (69′ Εφραίμ), Νατέλ (88′ Σατσιάς), Μάγκλιτσα.

ΑΕΚ (Ντ.Μπαντία): Toύμπας, Λέδες, Τρισκόφσκι (87′ Λαμπόικο), Φαράζ (61′ Ακοράν), Γκαρθία (87′ Τάντι), Μιλίτσεβιτς, Ροσάλες, Τόμοβιτς, Γκιούρτσο, Μάμας (74′ Εσπινόσα), Άλτμαν (61′ Ρόμο).

Κίτρινες: Θεοδώρου, Οκριασβίλι / Μάμας, Γκαρθία

Διαιτητής: Sozza Simone

VAR: Abisso Rosario