HomeSliderΙσόπαλο το ντέρμπι με δύο γκολ σε ένα λεπτό !

Ισόπαλο το ντέρμπι με δύο γκολ σε ένα λεπτό !

Ομόνοια και ΑΕΚ, εξήλθαν ισόπαλες 1-1 στο ΓΣΠ στον μεταξύ τους αγώνα για την 13η αγωνιστική.

Η ισοπαλία αυτή φέρνει την ΑΕΚ στην πρώτη θέση της βαθμολογίας με 28 βαθμούς (όσους έχει και ο Απόλλωνας) ενώ την Ομόνοια στην 5η θέση με 2 αγώνες λιγότερους.

Στο πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν αρκετά καλό και ισορροπημένο με τις δύο ομάδες να έχουν τις δικές τους καλές ευκαιρίες χωρίς ωστόσο να καταφέρουν να φτάσουν στο γκολ. Ξεχώρισαν το δοκάρι της Ομόνοιας από την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γκόμεθ και για την ΑΕΚ το πλασέ του Τόμοβιτς.

Στο δεύτερο μέρος και μέχρι το 78′ οι δύο ομάδες δεν είχαν αξιόλογες ευκαιρίες και το παιχνίδι ήταν αρκετά δυνατό με αρκετές μονομαχίες. Στο 78′ ωστόσο λεπτό το παιχνίδι ”πήρε φωτιά”.

Η ΑΕΚ έκανε το 1-0 με το δυνατό σουτ του Μάμα από το ύψος της περιοχής και στην αμέσως επόμενη φάση στο 79′  η Ομόνοια ισοφάρισε με τον Παπουλή ο οποίος εκμεταλλεύτηκε το αδύναμπο σουτ του Λοΐζου, μπήκε στην πορεία της μπάλας και την έστειλα στα δίχτυα.

Ομόνοια: Ουζόχο, Λέτζιακς, Σέχου, Χούμποτσαν, Λανγκ, Γκόμεθ (Μπασιρού 89′), Μιξ, Λοϊζου (Μποτεάκ 89′), Τζιωνής, Παπουλής, Τσέποβιτς (Κακουλλής 70′)

ΑΕΚ: Τούμπας, Τάντι (Κύπρος 70′), Λέδες, Ακοράν (Φαράζ 61′), Τρισκόφσκι, Μιλίσεβιτς, Ροσάλες, Ντάρμπισαϊρ (Ρόμο 70΄), Τόμοβιτς, Γκιούρσκο (Εσπινόσα 70΄), Μάμας.

Διαιτητής: Χριστοφόρου Μάριος

VAR: Νικολάου Γιώργος