HomeSliderΙσοπαλία στο ΓΣΠ και όλα θα κριθούν στην τελευταία αγωνιστική για το Τσάμπιονς Λίγκ!

ΑΠΟΕΛ και Ανόρθωση εξήλθαν ισόπαλες 1-1 στο ΓΣΠ. Στους 52β το ΑΠΟΕΛ, στους  49β η Ανόρθωση. Όλα θα κριθούν στην τελευταία αγωνιστική των πλέι όφ όσο αφορά στο Τσάμπιονς Λίγκ!

To ΑΠΟΕΛ μπήκε πιο δυνατά και στο 10′ έχασε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία με τον Σατσία να κάνει το σουτ και ο Αραγιούρι να διώνει προ γραμμής.

Στο 19′ η Ανόρθωση στην πρώτη της καλή ευκαιρία σκόραρε με τον Χριστοφή μετά από γέμισμα του Αμπαρτζουμιάν.

thumbnail preview 14

Τρία λεπτά αργότερα το ΑΠΟΕΛ απάντησε με τον Εντογκαλά να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με το κεφάλι για το 1-1.

thumbnail preview 15

Η συνέχεια του ημιχρόνου ήταν δυνατή με αρκετές μονομαχίες χωρίς την μεγάλη ευκαιρία και έτσι το σκορ 1-1 έμεινε μέχρι το ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος ήταν το ΑΠΟΕΛ που μπήκε και πάλι πιο δυνατά και στο 52′ ο Σαρφό έπιασε ένα καλό σουτ που πέρασε λίγο άουτ.

Στο 63′ το ΑΠΟΕΛ έχασε απίστευτη ευκαιρία. Ο Ντε Βισέντι από πάρα πολύ κοντά με προβολή σημάδεψε το δόκαρι!

Στο 69′ ο Κορρέα αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε. Έτσι η Ανόρθωση έπαιξε με παίκτη λιγότερο για 20 λεπτά περίπου.

Έξι λεπτα μετά την αποβολή η Ανόρθωση λίγο έλειψε να πάρει προβάδισμα αλλά το πλασέ του Κορρέια κατέληξε στο δοκάρι!

Μέχρι το 90′ δεν είχαμε κάποια άλλη  μεγάλη ευκαιρία και στις καθυστερήσεις βρήκε μια η κάθε ομάδα.

Στο 94′ ο Αμπαρτζουμιάν νικήθηκε από τον Σκουφέτ με τα πόδια και στο 95′ ο Οκριασβίλι από κοντά έστειλε την μπάλα άουτ!

ΑΠΟΕΛ (Σ.Αυγουστή): Σκουφέτ, Πέδρο (89′ Καρώ), Βινίσιους, Έσελινκ, Ζαμπάλα, Σόουζα, Σατσιάς (76′ Θεοδώρου), Σαρφό, Ντε Βινσέντι (68′ Κβιλιτάια), Ντονγκαλά (76′ Εφραίμ), Οκριασβίλι.

-Στον πάγκο οι Μιχαήλ, Καρώ, Νταουσβίλι, Εφραίμ, Κβιλιτάια, Θεοδώρου, Τσεμπάκ, Ντιαβαρά, Πολυκάρπου, Γουίλερ, Ντανίλο, Κούτσακος.

Ανόρθωση (Τ.Κετσπάγια): Λόρια, Αρτυματάς, Βερχόβετς (57′ Χουσμπάουερ), Κορέια, Λάζαρος (76′ Νοβότνι), Αμπαρτζουμιάν, Αραγιούρι, Κορρέα, Ιωάννου (68′ Πόποβιτς), Ουάρντα, Χριστοφή (76′ Ντέλετιτς).

-Στον πάγκο οι Τζουρ, Παπαδόπουλος, Πόποβιτς, Καλτσάς, Χουσμπάουερ, Ρισβάνης, Ντέλετιτς, Νοβότνι, Χρυσοστόμου.

Κίτρινες: Πέδρο / Χουσμπάουερ, Νοβότνι

Κόκκινες: Κορρέα (2η κίτρινη)

Διαιτητής: Sacchi Juan Luca
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Σωτηρίου Μιχάλης
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Καλογήρου Μάριος
4ος Διαιτητής: Θεουλή Χρυσοβαλάντης