HomeSliderΙσοπαλία στο φινάλε με ''δράστη'' τον Νταμπό!

Ισοπαλία στο φινάλε με ”δράστη” τον Νταμπό!

Ισόπαλο 1-1 ολοκληρώθηκε το παιχνίδι στο Αντώνης Παπαδόπουλος. Η Ανόρθωση προηγήθηκε με τον Λάζαρο στο 44′ αλλά ο Απόλλωνας πήρε χρυσό βαθμό στο 91′ με τον Νταμπό.

Η πρώτη καλή φάση στο παιχνίδι ήταν στο 15′ για την Ανόρθωση όπου ο Φιλιώτης πρόλαβε τελευταία στιγμή τον Νοβότνι.

Έντεκα λεπτά αργότερα ο Απόλλωνας απάντησε στις ευκαιρίες με τον Ντιγκινί να μην προλαμβαίνει την μπάλα για μερικά εκατοστά!

Στο 32′ ήταν και πάλι σειρά της ”Κυρίας” με τον Ουάρντα να πιάνει το κεφάλι και να στέλνει την μπάλα λίγο άουτ.

Εκεί που όλα έδειχναν ότι το ημίχρονο θα έληγε χωρίς γκολ, στο 44′ ο Λάζαρος ζύγισε το πόδι του εκτός περιοχής και με μια γκολάρα άνοιξε το σκορ.

thumbnail preview 9 3

Στο δεύτερο μέρος o Απόλλωνας μπήκε πιο ορεξάτος.

Στο 61′ ο Ντιγκινί πλάσαρε τον Λόρια αλλά ο Γεωργιανός είπε το όχι.

Στο 80′ ο Ρουσιάς έχασε καλή ευκαιρία για να κάνει το 2-0 αλλά ο Γιοβάνοβιτς απέκρουσε.

Ένα λεπτό αργότερα ο Απόλλωνας έχασε μεγάλη φάση για να ισοφαρίσει, ο Νταμπό από θέση βολής έστειλε την μπάλα άουτ.

Η ομάδα του Τσόρνιγκερ μίλησε τελευταία και στο 91′ ισοφάρισε με τον για το 1-1! Ο Κολ σέντραρε κάθετα με φάουλ, ο Γιάνγκα με κεφαλιά έδωσε στον Νταμπό που εξ επαφής πλάσαρε τον Λόρια

Ταυτότητα αγώνα:

Ανόρθωση (Τιμούρ Κετσπάγια): Λόρια, Αμπαρτζουμιάν, Αραγιούρι, Κορρέα, Κορέια, Αρτυματάς, Χούσμπαουερ, Ουάρντα (73′ Ρουσιάς), Χριστοφή (46′ Χρυσοστόμου), Λάζαρος (46′ Ιωάννου), Νοβότνι (63′ Βερχόβετς).

-Στον πάγκο: Τζουρ, Παπαδόπουλος, Βερχόβετς, Ρουσιάς, Αβραάμ, Πόποβιτς, Καλτσάς, Εσκοβάλ, Ιωάννου, Ντέλετιτς, Χρυσοστόμου.

Απόλλων (Αλεξάντερ Τσόρνιγκερ): Γιοβάνοβιτς, Χαμάς (58′ Νταμπό), Φιλιώτης (86′ Ίντζια), Αλεσάμι (86′ Γιάνγκα), Χάμπος, Ρομπέρζ, Κολ, Σπόλιαριτς (70′ Ψύχας), Αλμπάνης (58′ Ίλεφ), Ντιγκινί, Πίττας.

-Στον πάγκο: Δημητρίου, Ντούριν, Βουκάσιν, Τζουμ, Ψύχας, Νογιόκ, Ίλιεφ, Ίντζια, Γιάνγκα, Νταμπό.

Κίτρινες: Λάζαρος, Αρτυματάς / Αλεσάμι

Διαιτητής: Sacchi Juan Luca
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Καλογήρου Μάριος
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Τζιωρτζής Όμηρος