HomeApp Push NotificationΉρωας Λιβάκοβιτς, έπιασε τρία πέναλτι και έστειλε την Κροατία στα προημιτελικά!

Ήρωας Λιβάκοβιτς, έπιασε τρία πέναλτι και έστειλε την Κροατία στα προημιτελικά!

Κροατία με τον… τρόπο της! Η «χρβάτσκα» τα βρήκε σκούρα απέναντι στην εξαιρετική Ιαπωνία, αλλά κατάφερε να πάρει την πρόκριση για τα προημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου στα πέναλτι, έχοντας για ήρωα τον κίπερ Λιβάκοβιτς που έπιασε τρεις εκτελέσεις των Ασιατών!

Θύμισε… Σούμπασιτς στο περασμένο Μουντιάλ ο Λιβάκοβιτς, με τους Κροάτες να έχουν προκριθεί και τις τρεις τελευταίες φορές που έχουν φτάσει στη «ρώσικη ρουλέτα» στη διαδικασία των πέναλτι στο Μουντιάλ! Παράλληλα, για έβδομη φορά στα οκτώ τελευταία τους νοκ-άουτ παιχνίδια σε μεγάλη διοργάνωση, «οδήγησαν» το ματς σε παράταση!

Εξαιρετικοί οι Ιάπωνες, το πάλεψαν πάρα πολύ και ίσως και να άξιζαν την πρόκριση αλλά… λύγισαν από την πίεση και το άγχος στο φινάλε! Περιμένει τη νικήτρια από το Βραζιλία-Νότια Κορέα στα προημιτελικά πλέον η Κροατία!

Στο μυαλό του κόουτς

Με 3-4-3 παρέταξε την Ιαπωνία ο Χάιμε Μοριγιάσου. Ο Γκόντα στο τέρμα και οι Τανιγκούτσι, Τομιγιάσου, Γιοσίντα στην τριάδα των στόπερ. Ίτο και Ναγκατόμο τα μπακ-χαφ, με τους Έντο, Μορίτα στον άξονα και οι Ντόαν, Καμάντα στα εξτρέμ, με τον Μαέντα στην κορυφή της επίθεσης.

Με 4-3-3 κατέβασε την Κροατία ο Ζλάτκο Ντάλιτς. Ο Λιβάκοβιτς στην εστία, με τους Γιουράνοβιτς, Λόβρεν, Γκβάρντιολ, Μπάρισιτς στην τετράδα της άμυνας. Μπρόζοβιτς, Κόβασιτς, Μόντριτς στην τριάδα του άξονα, με τους Πέρισιτς, Κράμαριτς στα εξτρέμ και τον Πέτκοβιτς στην επίθεση.

Το ματς

Εξαιρετικός ο ρυθμός στην εκκίνηση του αγώνα με την Ιαπωνία να απειλεί με την κεφαλιά του Τανιγκούτσι στο 3’ που πέρασε λίγο άουτ. Πέντε λεπτά αργότερα ο Πέρισιτς δεν κατάφερε να νικήσει σε πλάγιο τετ-α-τετ τον Γκόντα, ενώ στο 12’ οι Ασιάτες απείλησαν με τη φοβερή σέντρα του Ίτο την οποία δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν οι συμπαίκτες του. Οι Ιάπωνες πόνταραν στην ένταση και στα τρεξίματα, οι Κροάτες δεν έπαιρναν ρίσκα και είχαν πολύ μικρές αποστάσεις στις γραμμές τους.

Τα λεπτά περνούσαν, με το τέμπο να πέφτει και την Ιαπωνία να… φορτσάρει στο τελευταίο πεντάλεπτο. Χτύπησαν το «καμπανάκι» με το τετ-α-τετ του Καμάντα που πέρασε άουτ στο 41’, οι Κροάτες δεν το άκουσαν και δύο λεπτά οι Ιάπωνες αργότερα άνοιξαν το σκορ. Μετά από κομπίνα σε κόρνερ και σέντρα, η άμυνα της Κροατίας δεν κατάφερε να απομακρύνει και ο Μαέντα με γεμάτο σουτ στην κίνηση, έδωσε προβάδισμα στην Ιαπωνία και έγραψε το 1-0 που ήταν και το σκορ του πρώτο μέρους.