HomeΔΙΕΘΝΗΊντερ - Μίλαν 3-0: Ο Μαρτίνες την έστειλε στον τελικό του Coppa Italia με την πρώτη νίκη στο ντέρμπι

Ίντερ – Μίλαν 3-0: Ο Μαρτίνες την έστειλε στον τελικό του Coppa Italia με την πρώτη νίκη στο ντέρμπι

Η Ίντερ έκανε επίδειξη δύναμης κόντρα στη Μίλαν σε μία προαναγγελία της τελικής μάχης τους για τη Serie A. Με τη νίκη 3-0 στο “Τζιουζέπε Μεάτσα” για το δεύτερο ημιτελικό του Coppa Italia πήρε την πρόκριση και θα διεκδικήσει το πρώτο τρόπαιο έπειτα από δέκα άγονα χρόνια στο θεσμό.

Το 0-0 του πρώτου αγώνα και το γεγονός ότι σε τρία φετινά Derby della Madonnina οι πρωταθλητές δεν είχαν νίκη, αύξαναν την αγωνία στις κερκίδες, όπου μεταξύ άλλων καθόταν κι ο Αντριάνο, σε μια μεγάλη επιστροφή. Η αγωνία διήρκεσε… 4 λεπτά, αφού τότε ο Λαουτάρο Μαρτίνες έκανε σεφτέ στα γκολ και με υπέροχο βολέ έγραψε το 1-0,

Το εκτός έδρας γκολ μετράει κανονικά στη διοργάνωση κι έτσι οι “ροσονέρι” εξακολουθούσαν να ψάχνουν για ένα γκολ ώστε να προκριθούν εκείνοι στον 15ο τελικό της ιστορίας τους. Μία ευκαιρία με τον Ραφαέλ Λεάο και ορισμένες καλές στιγμές ακόμα θα μπορούσαν να είχαν φέρει το πολυπόθητο τέρμα.

Στο 40ό λεπτό ήρθε η κατάρρευση. Ένα κενό στην άμυνα γέμισε με την κίνηση του Μαρτίνες, που πήρε την κάθετη μπαλιά και νίκησε στο τετ α τετ τον Μάικ Μενιάν για το 2-0. Αυτήν τη φορά οι “ροσονέρι” επηρεάστηκαν και λίγο έλειψε να δεχθούν και τρίτο γκολ μέχρι την ανάπαυλα.

Η είσοδος των Ζούνορ Μεσίας και Μπραχίμ Ντίαθ αντί των Αλέξις Σαλεμάκερς και Σάντρο Τονάλι δεν άλλαξαν πολλά για τη Μίλαν. Αν και είχε περίπου ένα 10λεπτο όπου πίεζε για τη μείωση του σκορ, δεν βρήκε ευκαιρία. Η φάση του 67ο λεπτού έκρινε τα πάντα. Ο Ισμαέλ Μπενασέρ σούταρε εκτός περιοχής κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, όμως το γκολ ακυρώθηκε όταν ο διαιτητής έλεγξε πολλές φορές τη φάση στο video και διαπίστωσε ότι υπήρχε παρεμπόδιση του οπτικού πεδίου του Σαμίρ Χαντάνοβιτς από τον Πιερ Καλουλού που ήταν οφσάιντ.

Οι τύποις φιλοξενούμενοι δεν απείλησαν ξανά με αξιώσεις και η είσοδος “φρέσκων” παικτών όπως ο Αλέξις Σάντσες και ο Ρόμπιν Γκόζενς τους προκάλεσαν προβλήματα. Ο τελευταίος χρίστηκε και σκόρερ στο 82ο λεπτό, όταν η Ίντερ εκμεταλλεύτηκε ξανά κενό στο κέντρο της άμυνας με μια κάθετη πάσα.

Όσο κι αν πίεσαν οι “ροσονέρι” στα τελευταία λεπτά, δεν βρήκαν αξιόλογη τελική και τελικά ούτε ένα γκολ που θα μείωνε το σκορ. Η Ίντερ προκρίθηκε για 14η φορά στον τελικό του Coppa Italia και θα διεκδικήσει το 8ο τρόπαιο είτε κόντρα στη Φιορεντίνα είτε κόντρα στη Γιουβέντους.

ΙΝΤΕΡ: Χαντάνοβιτς, Σκρίνιαρ, Ντε Φράι, Μπαστόνι (78′ Ντ’ Αμπρόζιο), Νταρμιάν, Μπαρέλα, Μπρόζοβιτς, Τσαλχάνογλου (73′ Βιδάλ), Πέρισιτς (79′ Γκόζενς), Μαρτίνες (70′ Τζέκο), Κορέα (70′ Σάντσες)

ΜΙΛΑΝ: Μενιάν, Καλάμπρια (73′ Γκάμπια), Καλουλού, Τομόρι, Ερναντέζ, Τονάλι (46′ Ντίαθ), Μπενασέρ (73′ Κρούνιτς), Σαλεμάκερς (46′ Μεσίας), Κεσιέ, Λεάο (86′ Λάζετιτς), Ζιρού

Πηγή: sport24.gr