HomeΔΙΕΘΝΗΥπόλοιπαΗ Βενεζουέλα στους «8» του Κόπα Αμέρικα

Η Βενεζουέλα στους «8» του Κόπα Αμέρικα

Η Βενεζουέλα επικράτησε του Μεξικού 1-0, έκανε το 2Χ2 στις νίκες στον Β’ όμιλο του Κόπα Αμέρικα και προκρίθηκε στα προημιτελικά, καταλαμβάνοντας και την πρωτιά. Η Βενεζουέλα έχει 6 βαθμούς, ενώ ακολουθούν Ισημερινός και Μεξικό με 3 και στην τελευταία θέση η Τζαμάικα χωρίς βαθμό. Στην τελευταία αγωνιστική του Β’ ομίλου η Βενεζουέλα θα αντιμετωπίσει την Τζαμάικα, ενώ Μεξικό και Ισημερινός θα παλέψουν για τη 2η θέση και την πρόκριση στα προημιτελικά του Κόπα Αμέρικα.

Όσον αφορά τον αγώνα το πρώτο μέρος είχε φάσεις και για τις δύο ομάδες, με τη Βενεζουέλα να χάνει μεγάλη ευκαιρία να προηγηθεί στο 34ο λεπτό, όταν σε γυριστό σουτ του Ροντόν η μπάλα σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι.

Το γκολ ήρθε στο δεύτερο μέρος με τον διαιτητή να δείχνει την άσπρη βούλα για ανατροπή του Αραμπούρου από τον Κινόες. Ο Ροντόν ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι και έβαλε σε θέση οδηγού τη Βενεζουέλα στο 57′.

Το Μεξικό κέρδισε πέναλτι στο 86′ και είχε την ευκαιρία λίγο πριν από το φινάλε του αγώνα να ισοφαρίσει. Ο Ορμπελίν Πινέδα, που μπήκε αλλαγή στο 78′, ανέλαβε να το εκτελέσει, όμως ο Ρόμο απέκρουσε. Το Μεξικό θα πρέπει να κερδίσει στην τελευταία αγωνιστική τον Ισημερινό για να προκριθεί στους «8». Η ισοπαλία βολεύει τον Ισημερινό λόγω καλύτερης διαφοράς τερμάτων. Συγκεκριμένα, ο Ισημερινός με 4-3 είναι στο +1, ενώ το Μεξικό με 1-1 είναι στο 0.

Εξάλλου, ο Ισημερινός νίκησε με 3-1 την Τζαμάικα, επίσης για τη 2η αγωνιστική του Β’ ομίλου και με την πρώτη του νίκη στη διοργάνωση μπήκε στο «κόλπο» της πρόκρισης.

Ο Χινκάπιε πέτυχε τρομερό γκολ στο 13ο λεπτό, ενώ ο Πάεζ διαμόρφωσε με πέναλτι στις καθυστερήσεις το 2-0. Ο Μάρκο Αντόνιο πέτυχε το πρώτο γκολ της Τζαμάικα στην ιστορία της στο Κόπα Αμέρικα, όμως ο Μίντα διαμόρφωσε το τελικό 3-1 για τον Ισημερινό στο 90’+1’ της αναμέτρησης.

Η δράση στα γήπεδα των Ηνωμένων Πολιτειών Αμερικής συνεχίζεται με τις αναμετρήσεις της 2ης αγωνιστικής στον Γ’ και στον Δ’ όμιλο ως εξής: