HomeΑΛΛΑ ΑΘΛΗΜΑΤΑΗ Ομόνοια κέρδισε το «αιώνιο»

Η Ομόνοια κέρδισε το «αιώνιο»

Ανώτερη η Ομόνοια κέρδισε χθες στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος πετόσφαιρας Α’ κατηγορίας Ανδρών το ΑΠΟΕΛ με 3-0 σετ και έμεινε πρώτη και αήττητη με 36 βαθμούς σε 13 αγώνες. Οι «πράσινοι» επιβλήθηκαν σε όλο τον αγώνα με τους «γαλαζοκίτρινους» να προσπαθούν χωρίς όμως να έχουν λύσεις.  Το ΑΠΟΕΛ έμεινε στους 7 βαθμούς και δίνει τη Δευτέρα σημαντικό αγώνα με την Ολυμπιάς Φρ.

Το «αιώνιο» ντέρμπι άρχισε με τις δυο ομάδες να παίζουν αναγνωριστικά με την Ομόνοια να έχει ένα μικρό προβάδισμα 10-08. Η Ομόνοια συνέχισε να έχει το ελαφρύ προβάδισμα 16-14 για να επιβληθεί 25-21 σε 22’  και προηγήθηκε με 1-0 σετ. Στο δεύτερο σετ η Ομόνοια ξέφυγε από την αρχή και δημιούργησε ντάμπλ – σκορ 19-08 για να κερδίσει εύκολα σε 25-11 σε 21’ διαμορφώνοντας το 2-0 σετ. Το ΑΠΟΕΛ άρχισε καλύτερα στο τρίτο σετ αφού προηγήθηκε 03-04. Η Ομόνοια αντέδρασε κατάφερε να προηγηθεί 12-11 και αύξησε στο +4 (15-11), αλλά οι «γαλαζοκίτρινοι» μείωσαν στον πόντο 15-14. Η Ομόνοια ανέβασε στροφές, πήρε τα ηνία ξέφυγε με 22-16 για να κερδίσει 25-17 σε 21’ το σετ και το «αιώνιο» με 3-0 σετ. Τα σετ: 25-21, 25-11, 25-17.

Θύμισε … τα παλιά

Ντέρμπι από τα παλιά έγινε στο Αθλητικό Κέντρο «Σπύρος Κυπριανού» όπου φιλοξένησε το βαρωσιώτικο ντέρμπι Νέα Σαλαμίνα – Ανόρθωση. Η Ανόρθωση κέρδισε με 2-3 σετ όμως έχασε δυο πολύτιμους βαθμούς.

Η Νέα Σαλαμίνα έκανε τη «μίνι» ανατροπή αφού έχανε 0-2, ισοφάρισε σε 2-2 αλλά μετά από ένα ανταγωνιστικό πέμπτο σετ έχασε με 13-15. Οι «ερυθρόλευκοι» που κυριολεκτικά έχασαν τον αγώνα στην λεπτομέρεια πήραν ένα βαθμό στην προσπάθειά τους για την πεντάδα. Τα σετ: 19-25, 16-25, 26-24, 25-20, 13-15.

Απόδραση από την Πάφο

Σπουδαία νίκη πέτυχε η Αναγέννηση Δερύνειας. Μέσα στην Κλειστή Αίθουσα «Αφροδίτη» κέρδισε τον Παφιακό με 1-3 σετ και έβαλε υποθήκη για τα πολύ ψηλά. Ο Παφιακός έχασε για δεύτερη φορά εντός έδρας και απομακρύνθηκε από την κορυφή στην επανεμφάνιση του Άκη Ασπιώτη με τα «γαλάζια». Τα σετ: 24-26, 26-28, 25-19, 22-25.

Μοιράστηκαν τους βαθμούς

Ήθελαν και οι δυο ομάδες το τρίποντο, αλλά τελικά μοιράστηκαν… τους βαθμούς. Σε ένα από τους πιο ενδιαφέροντες χθεσινούς η Ολυμπιάς Φρενάρους κέρδισε την ΑΕ Καραβά με 3-2 σετ στην Κλειστή Αίθουσα «Φώτη Πίττα» στο Λύκειο Φρενάρους. Με τη δίποντη νίκη η Ολυμπιάς ανέβηκε στην 7η θέση.

Η ΑΕ Καραβά πήρε ένα βαθμό όμως παραμένει στον πυθμένα. Οι επόμενες αγωνιστικές θα κρίνουν την κατάταξη των δυο ομάδων και οι αγώνες τους με το ΑΠΟΕΛ θα είναι καθοριστικοί. Τα σετ: 22-25, 25-15, 25-23, 17-25, 16-14.