HomeΔΙΕΘΝΗΗ Μπράιτον "τσάκισε" (ξανά) την Λίβερπουλ!

Η Μπράιτον “τσάκισε” (ξανά) την Λίβερπουλ!

Η Μπράιτον έχει πάρει τον αέρα της Λίβερπουλ και της έκανε ξανά μεγάλη ζημιά! Λίγο καιρό μετά το 3-0 για το πρωτάθλημα, οι «γλάροι» με ανατροπή και γκολ στις καθυστερήσεις επικράτησαν 2-1 των «κόκκινων» στο Amex και πέρασαν στους «16» του Κυπέλλου Αγγλίας πετώντας εκτός συνέχειας του θεσμού τους κατόχους του τίτλου!

Είναι πλέον ξεκάθαρο πως ένα ματς με την Μπράιτον θα χρειάζεται τεράστια κατάθεση δυνάμεων στο γήπεδο από κάθε αντίπαλο που αντιμετωπίζει την ομάδα του Ντε Τζέρμπι. Έτσι συνέβη και με τη Λίβερπουλ το μεσημέρι της Κυριακής, με τους «κόκκινους» να παρατάσσουν δυνατή 11άδα, αλλά και πάλι να χρειάζεται αρκετό τρέξιμο και αρκετός ιδρώτας στον αγωνιστικό χώρο απέναντι στο μαχητικό σύνολο των «γλάρων».

Ο Αλεξάντερ – Άρνολντ στο 15ο λεπτό χρειάστηκε ν’ απομακρύνει την μπάλα πάνω στη γραμμή, λίγο αργότερα ο Σαλάχ αστόχησε σε διαγώνιο πλασέ έχοντας βγει απέναντι από τον Στιλ κι έπειτα ήρθαν τα γκολ! Αρχικά στο 30′ ο Έλιοτ με ωραίο τελείωμα από κάθετη του Σαλάχ στην περιοχή έγραψε το 1-0, για να έρθει η ισοφάριση από τον Ντανκ στο 39′, με κόντρα στο μακρινό σουτ του Λάμπτεϊ μπερδεύοντας τον Άλισον για το 1-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Κλοπ πέρασε στο ματς και τον Χέντερσον και τον Νούνιες και τον Μίλνερ για να καλύψει τη δεξιά πτέρυγα, το παιχνίδι δεν είχε μεγάλες ευκαιρίες μπροστά από τα δυο γκολπόστ, αλλά είχε αρκετή ισορροπία ανάμεσα στις ομάδες. Στο 72′ οι «γλάροι» είχαν τεράστια ευκαιρία με τον Μαρτς να πλασάρει και τον Άλισον ν’ αποκρούει με το κορμί, με τη μπάλα να κοντράρει ξανά στον επιτιθέμενο αλλά να μην παίρνει πορεία προς τα δίχτυα και να φεύγει άουτ!

Οι γηπεδούχοι κρατούσαν το καλύτερο, το πιο γλυκό κομμάτι του ματς για το τέλος κι έτσι στις καθυστερήσεις ο φοβερός Μιτόμα έκανε την διαφορά. Από στατική φάση και γέμισμα στην περιοχή της Λίβερπουλ προς το δεύτερο δοκάρι, η μπάλα έφυγε ξανά απέναντι όπου βρισκόταν ο Μιτόμα κι εκείνος αφού πρώτα άδειασε τον Γκόμες, σούταρε αμέσως με το δεξί για το θριαμβευτικό 2-1!