HomeSliderΗ... μπίλια έκατσε στο πράσινο

Η… μπίλια έκατσε στο πράσινο

Πολύ σημαντική νίκη που τον διατηρεί στην 4η θέση, πήρε ο Παναθηναϊκός σε βάρος του Ολυμπιακού στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης». Στο 10ο λεπτό ο Παλάσιος άνοιξε το σκορ με ωραίο πλασέ το οποίο δεν μπόρεσε να αποκρούσει ο Βάτσλικ. Ο Ολυμπιακός είχε αρκετά καλές ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο, αφού από τη στιγμή που προηγήθηκε ο Παναθηναϊκός κι μετά, έλεγξε απόλυτα τον ρυθμό του αγώνα. Πρωταγωνιστής των περισσότερων ευκαιριών για τους «ερυθρόλευκους» ήταν ο Ροντρίγκες. Το γκολ δεν ήρθε για την ομάδα του Μάρτινς και έτσι φτάσαμε στο 54ο λεπτό όπου το σκορ έγινε 0-2. Σε κόρνερ που κέρδισε ο Παναθηναϊκός, ο Σένγκεφελντ πετάχτηκε πιο ψηλά από τους αμυντικούς του Ολυμπιακού και με κεφαλιά έδωσε «αέρα» δύο τερμάτων στην ομάδα του. Ο Ολυμπιακός μείωσε με κοντινή προβολή έπειτα από εκτέλεση κόρνερ στο 71′ κι έδωσε νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι. Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά το σκορ δεν άλλαξε και οι «πράσινοι» πανηγύρισαν μια πολύ σημαντική νίκη.

Πήρε σημαντικό διπλό ο Άρης

Ο Άρης είχε βρεθεί σε πολύ δύσκολη κατάσταση μετά την ήττα από τα δευτερότριτα του Ολυμπιακού. Βρήκε όμως την ηρεμία να πάει στην Τούμπα και να αξιοποιήσει το ντεφορμάρισμα του ΠΑΟΚ, επικρατώντας 1-0 για την 8η αγωνιστική των playoffs της Super League. Ο Καμαρά στο 63′ σημείωσε το μοναδικό τέρμα του αγώνα. Οι φίλοι του ΠΑΟΚ που βρέθηκαν στο γήπεδο, αποδοκίμασαν την ομάδα τους και αυτό έφερε έντονη αντιπαράθεση με ορισμένους ποδοσφαιριστές.

Μάλιστα, αρκετή ώρα μετά το τέλος του αγώνα αρκετοί ήταν οι φίλοι του ΠΑΟΚ που παρέμειναν στο γήπεδο και ζητούσαν από τον Κούρτιτς να ζητήσει συγνώμη για όλα όσα έγιναν μετά το τέλος του ντέρμπι της Θεσσαλονίκης.

Ξεκούραστη νίκη για την ΑΕΚ

Εύκολο έργο είχε η ΑΕΚ απέναντι στον ΠΑΣ Γιάννινα, καθώς επικράτησε 3-0, καθαρίζοντας από το πρώτο ημίχρονο τον αγώνα με τους Ηπειρώτες. Τα γκολ για την ομάδα του Σωκράτη Οφρυδόπουλου πέτυχαν οι Χατζισαφί στο 39′, Άμραμπατ από την άσπρη βούλα στο 45+4′ και ο Κριχόβιακ στο 59′, ο οποίος πέτυχε το πρώτο του γκολ με τη φανέλα της Ένωσης. Έτσι η ΑΕΚ πάει με καλή ψυχολογία στον τελικό της “Ευρώπης”, απέναντι στον Άρη.

Με εξαίρεση το πρώτο δεκάλεπτο, η ΑΕΚ ήλεγχε πλήρως το παιχνίδι, τουλάχιστον μέχρι και το 3-0. Μετά το 60′ ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε με τις δύο ομάδες να δημιουργούν ελάχιστες ευκαιρίες, έχοντας στρέψει την προσοχή τους στα επόμενα παιχνίδια, με τους δύο προπονητές να δίνουν ανάσες στους παίκτες τους.

Η βαθμολογία με το τέλος της 8ης αγωνιστικής: Ολυμπιακός 79, ΠΑΟΚ 60, Παναθηναϊκός 58, Άρης 56, ΑΕΚ 56, ΠΑΣ 46.