HomeSliderΗ Ισπανία «πόνεσε» την Κροατία

Η Ισπανία «πόνεσε» την Κροατία

Η Ισπανία έβαλε το χειρότερο αυτογκόλ ever, πέταξε προβάδισμα δύο γκολ στα τελευταία 5 λεπτά της κανονικής διάρκειας (3-3), όμως στην παράταση «πόνεσε» την αξιόμαχη Κροατία και με το εκκωφαντικό 5-3 πέρασε στα προημιτελικά και περιμένει το Γαλλία-Ελβετία για να μάθει τον αντίπαλό της.

Το ποδόσφαιρο είναι συναρπαστικό, είναι αμφίρροπό, όχι όμως (πάντα) και δίκαιο άθλημα. Πιο χαρακτηριστικό παράδειγμα από το σημερινό παιχνίδι της Κροατίας με την Ισπανία δεν υπάρχει. Ένα παιχνίδι που έδειχνε να «καθαρίζει» η καλύτερη Ισπανία από το 77′ και το οποίο όμως κρίθηκε στην παράταση. Ένας ματς που τα είχε όλα. Αυτογκόλ, ανατροπές, κόντρα ανατροπές, δοκάρια και σωρεία χαμένων ευκαιριών με τα συναισθήματα να εναλλάσσονται συνεχώς.

Κοιτάξτε, τι ακριβώς συνέβη στο «Πάρκεν Στάντιουμ»: οι Κροάτες προηγήθηκαν χάρη σε ένα αυτογκόλ που μπαίνει μια φορά στα 100 χρόνια. Πρωταγωνιστής αυτού ο Ουνάι Σιμόν που δεν κατάφερε να κάνει ένα απλό κοντρόλ στο γύρισμα της μπάλας από τον Πέδρι (σε αυτόν χρεώθηκε το γκολ). Ακολούθησε ολοκληρωτικό ποδόσφαιρο και ανατροπή σε 20 λεπτά. Σαράμπια στο 38′, Αθπιλικουέτα στο 58′ έκαναν το 2-1 με τον Φεράν Τόρες στο 77′ να δίνει αέραδύο τερμάτων στους Ισπανούς. Κι όμως. Τίποτα δεν είχε κριθεί. Οι Κροάτες αποδείχτηκαν πολύ σκληροί για να πεθάνουν και κατάφεραν – γιατί περί κατορθώματος πρόκειται – να ισοφαρίσουν σε 3-3 και να στείλουν το παιχνίδι στην παράταση.

Εκεί όπου μίλησε η καρδιά του Ουνάι Σιμόν που με την απόκρουση που έκανε στο εξ’ επαφής σουτ του Κράμαριτς στο 95′ «έσβησε» μονομιάς το ολέθριο λάθος του στη φάση του πρώτου γκολ της Κροατίας με τα γκολ των Άλβαρο Μοράτα και Μικέλ Ογιαρθάνμπαλ να δίνουν το «φιλί της ζωής» στους «φούρια ρόχας» που έστω και με περιπετειώδη τρόπο πήραν το εισιτήριο για τους «8» του Euro 2020, κερδίζοντας με 5-3 τους Κροάτες.

Πηγή: sdna.gr