HomeΚυπριακό ΠοδόσφαιροΗ Εθνική μας αντιμέτωπη με την πρωταθλήτρια Ευρώπης Ιταλία (22.03.1967)

Η Εθνική μας αντιμέτωπη με την πρωταθλήτρια Ευρώπης Ιταλία (22.03.1967)

Μετά την Ρουμανία (03.12.1966), ο κύκλος των εντός έδρας αγώνων μας για την προκριματική φάση του Κυπέλλου Εθνών Ευρώπης 1968 συνεχίστηκε με αντίπαλο την Ιταλία.

Στις 22 Μαρτίου 1967 στο Στάδιο ΓΣΠ, στην παρουσία 12 περίπου χιλιάδων θεατών, η μετέπειτα πρωταθλήτρια Ευρώπης Ιταλία μας κέρδισε με 2-0 από τέρματα που σημειώθηκαν στο τελευταίο δεκαπεντάλεπτο.

Στο 76ο λεπτό ο Άντζελο Ντομενγκινί άνοιξε το σκορ και στο 88ο λεπτό ο Τζιασίντο Φακέττι διαμόρφωσε το 2-0.

Τον αγώνα διαιτήτευσε ο Βούλγαρος Ατάνας Σταύρεφ με βοηθούς τους συμπατριώτες του Ιβάνοφ και Καϊτάροφ.

Αρχηγός στον πιο πάνω αγώνα ήταν ο Κώστας Παναγιώτου, πρώτη συμμετοχή με τη φανέλα της Εθνικής μας για τον Γεώργιο Κεττένη (Ολυμπιακός).

Ο Ομοσπονδιακός μας προπονητής Αργύρης Γαβαλάς χρησιμοποίησε τους ακόλουθους ποδοσφαιριστές:

Γεώργιος Κεττένης (Ολυμπιακός)

Ο Ομοσπονδιακός προπονητής της Ιταλίας Χελένιο Χερέρα χρησιμοποίησε τους Σάρτι, Μπούργκνιτς, Φακέττι, Γκουαρνέρι, Πίτσι, Ντομενγκίνι, Ριβέρα, Καπελλίνι, Τζουλιάνο, Κόρσο.

Η Ιταλία τερμάτισε πρώτη στον όμιλο μας με 12 βαθμούς σε 6 αγώνες και κατέκτησε αργότερα το τρόπαιο της διοργάνωσης, κερδίζοντας στον δεύτερο τελικό με 2-0 την Γιουγκοσλαβία. Ο πρώτος τελικός είχε λήξει ισόπαλος 0-0.

Στη Λογοδοδία της εποχής, σημειώνεται για τον αγώνα μας με τους Ιταλούς:

«Ο δεύτερος αγών εδόθη προς την Εθνικήν Ιταλίας εις το στάδιο ΓΣΠ, με το λίαν τιμητικό διά την Κύπρο αποτέλεσμα 2-0 σε βάρος της Εθνικής μας. Η συνάντησις αυτή, παρά την κακοκαιρίαν, διεξήχθη μέσα είς μίαν πανηγυρικήν ατμόσφαιραν, είς την οποίαν προσέδωσαν έντονον χρώμα με τας ζωηράς εκδηλώσεις των, εκατοντάδων Ιταλών εξ Ιταλίας, υπήρξεν δε αφορμή αξιολόγου προβολής της Κύπρου τόσον εν Ιταλία όσον και διεθνώς, αφού πλήθος ξένων φωτορεπόρτερς και ραδιοσχολιαστών παρακολούθησαν τον αγώνα. Το αποτέλεσμα των 2-0, μόνον, υπέρ της πανισχύρου Ιταλικής ομάδος εθεωρήθη διά την μικράν Κύπρον άθλος είς τους διεθνείς ποδοσφαιρικούς κύκλους».