HomeΔΙΕΘΝΗΗ Χόφενχαϊμ «σφράγισε» πρωτιά και ο Ερυθρός Αστέρας πρόκριση

Η Χόφενχαϊμ «σφράγισε» πρωτιά και ο Ερυθρός Αστέρας πρόκριση

Ερυθρός Αστέρας και Χόφενχαϊμ έμειναν στο μηδέν στο Βελιγράδι για την 5η αγωνιστική του Europa League, παίρνοντας από έναν βαθμό, που για τη γερμανική ομάδα σφράγισε την πρωτιά του 12ου ομίλου (είχαν ήδη εξασφαλίσει την πρόκριση) και για τους Σέρβους την πρόκριση στους «32».

Στο άλλο ματς του ομίλου η Σλόβαν Λίμπερετς επικράτησε 2-1 της Γάνδης στο Βέλγιο, όμως οι ελπίδες πρόκρισης έσβησαν, μετά το βαθμό του Ερυθρού Αστέρα. Οι Βέλγοι έμειναν χωρίς πόντο μετά από πέντε αγώνες.

Σφράγισε την πρόκριση ως δεύτερος ο Ερυθρός Αστέρας

Ανώτερη η Χόφενχαϊμ στο πρώτο μέρος του παιχνιδιού, είχε τον έλεγχο της μπάλας με τον Νταμπούρ να χάνει τεράστια ευκαιρία στο 37ο λεπτό, όταν σε κοντινό σουτ του, ο Μπόρχαν έκανε τρομερή επέμβαση, διώχνοντας σε κόρνερ. Στην εκπνοή του ημιχρόνου μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τους Γερμανούς από τον Γκατσίνοβιτς.

Πρώτη καλή στιγμή στο β’ ημίχρονο για την Χόφενχαϊμ με τον Κλάοους στο 51’. Ευκαιρία για τους Σέρβους στο 68’ με κεφαλιά του Μπεν να περνά λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Ακόμα μία καλή επέμβαση με τα δύο χέρια για τον τερματοφύλακα του Ερυθρού Αστέρα, Μπόρχαν σε σουτ του Σκοβ στο 78’. Τελευταία αξιόλογη φάση του αγώνα στο 88’ για τους Γερμανούς τον Μπόρχαν, που ήταν πρωταγωνιστής για την ομάδα του, να λέει πάλι «όχι» στον Κλάους, με το 0-0 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.

Χωρίς βαθμό η Γάνδη, τέλος οι ελπίδες της Λίμπερετς

Η Γάνδη μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι με στόχο να κερδίσει τον πρώτο της βαθμό στον όμιλο. Πρώτη καλή στιγμή για τους γηπεδούχους στο 7ο λεπτό με τον Μπουκάρι να σουτάρει ωραία για να αποκρούσει ο τερματοφύλακας της Λίμπερετς. Στο 9ο λεπτό υπάρχει διαμαρτυρία των παικτών της Γάνδης που ζήτησαν πέναλτι. Ακόμα μια χαμένη ευκαιρία για τους Βέλγους στο 21’ και πάλι με τον Μπουκάρι να κόβεται από τον πορτιέρε, αλλά και στο 23’ με τον Γιάρεμτσουκ. Παρόλα αυτά το γκολ ήρθε στο 32’ για την Σλόβαν με τον Μάρα να κάνει ωραία το ένα-δύο με τον Πέσεκ, έπειτα από ωραία ανάπτυξη, γράφοντας το 0-1 με πλασέ.

Δυναμικό ξεκίνημα στο β΄ ημίχρονο με την Σλόβαν Λίμπερετς να διπλασιάζει τα τέρματα της στο 55’, όταν έπειτα από εκτέλεση φάουλ γίνεται η κεφαλιά, ο τερματοφύλακα της Γάνδης διώχνει, όμως τη μπάλα βρίσκει ο Γιουσούφ, που από κοντά κάνει το 0-2. Πέντε λεπτά αργότερα, οι Βέλγοι μειώνουν με γκολ του Γιάρεμτσουκ με ωραίο αριστερό σουτ λίγο έξω από την περιοχή. Στο 80’ καλή στιγμή για τους Τσέχους με σουτ του Γουσούφ να αποκρούεται από τον Μπολάτ. Η Γάνδη δεν ήταν κακή, προσπάθησε, είχε την κατοχή, αλλά το 1-2 διατηρήθηκε μέχρι το τέλος, αφήνοντάς τους χωρίς βαθμό στον όμιλο.