HomeΔΙΕΘΝΗΗ Αθλέτικ Μπιλμπάο κατέκτησε το Σούπερ Καπ

Η Αθλέτικ Μπιλμπάο κατέκτησε το Σούπερ Καπ

Η Αθλέτικ Μπιλμπάο κατέκτησε πανάξια το ισπανικό Super Cup αφού στο χθεσινό μεγάλο τελικό με την Μπαρτσελόνα στο «Estadio de La Cartuja» της Σεβίλλης, επικράτησε  με 3-2 στην παράταση. Η Μπιλμπάο είχε αποκλείσει και στον ημιτελικό την Ρεάλ Μαδρίτης με 2-1.

Στην κανονική διάρκεια του αγώνα η Μπαρτσελόνα προηγήθηκε δύο φορές αλλά ισοφαρίστηκε ισάριθμες. Αρχικά οι Καταλανοί προηγήθηκαν με γκολ του Αντουάν Γκριεζμάν, στο 40ό για να ισοφαρίσει η Μπιλμπάο με τον Όσκαρ Ντε Μάρκος στο 42΄.

Ο Γκριεζμάν και πάλι ήταν αυτός που έβαλε την Μπαρτσελόνα μπροστά στο σκορ στο 77ο λεπτό όμως και πάλι η ομάδα από το Μπιλμπάο ισοφάρισε στο 90΄ με τον Άσιερ Βιγιαλίμπρε, στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση.

Στο έξτρα 30λεπτο, ο επιθετικός της Αθλέτικ, ο Ινάκι Γουίλιαμς, πέτυχε ένα πολύ όμορφο γκολ στο 94΄ διαμορφώνοντας το τελικό σκορ, δίνοντας τον τίτλο στην ομάδα του.