HomeΔΙΕΘΝΗΗ Αταλάντα… επέστρεψε!

Η Αταλάντα… επέστρεψε!

Αταλάντα, η επιστροφή! Οι Μπεργκαμάσκι επικράτησαν 3-1 της Βενέτσια και επέστρεψαν στις νίκες μετά από τρία ματς. Νίκη 2-1 για την Τορίνο επί της Σπέτσια.

Το σκορ άνοιξε στο 44ο λεπτό ο Πάσαλιτς, ο οποίος έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα από κοντά μετά από δοκάρι του Μουριέλ, που προηγουμένως είχε κάνει ατομική προσπάθεια.

Δύο λεπτά μετά την έναρξη του β’ μέρους ο Σαπάτα ζευγάρωσε τα τέρματα των φιλοξενούμενων, εκμεταλλευόμενος την ασίστ του Μουριέλ.

Ο Κολομβιανός ανταμείφθηκε στο 63ο λεπτό για την εξαιρετική του εμφάνιση, σκοράροντας με κεφαλιά από την καρδιά της αντίπαλης περιοχής έπειτα από γύρισμα του Τζαπακόστα. Οι γηπεδούχοι, οι οποίοι γνώρισαν έβδομη σερί ήττα, μείωσαν στο 80ο λεπτό με τον Τσέρνιγκοϊ. Με αποτέλεσμα να… σπάσει το σερί της Αταλάντα, η οποία είχε νικήσει στα τέσσερα τελευταία ραντεβού με τη Βενέτσια δίχως να δεχθεί γκολ.

Η ομάδα του Γκασπερίνι είχε χάσει έδαφος το τελευταίο διάστημα στην προσπάθειά της για έξοδος την Ευρώπη, αλλά με το συγκεκριμένο «διπλό» έμεινε ζωντανή για τον στόχο της. Αντιθέτως, η Βενέτσια με αυτό το αποτέλεσμα έκανε βήμα προς τη… Serie B, παραμένοντας τελευταία με 22 βαθμούς.

Την ίδια ώρα, η Τορίνο λύγιζε την αντίσταση της Σπέτσια, επικρατώντας 2-1. Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Λούκιτς για την «Γκρανάτα», καθώς σημείωσε και τα δύο της γκολ. Άνοιξε το σκορ στο 4ο λεπτό, ενώ έφερε πιο κοντά τους γηπεδούχους στη νίκη στο 69ο λεπτό. Μείωσε στο 90+7’ με πέναλτι ο Μανάι. Αγωνίστηκε σε ολόκληρο το παιχνίδι ο Δημήτρης Νικολάου για τους φιλοξενούμενους. Δεν έπαιξε καθόλου ο Ντανιέλε Βέρντε, αν και ήταν στον πάγκο.