HomeSliderΗ ΑΕΛ είχε την ουσία και... ΔΟΞΑ-στηκε!

Η ΑΕΛ είχε την ουσία και… ΔΟΞΑ-στηκε!

Σημαντική εκτός έδρας νίκη πέτυχε η ΑΕΛ επί της Δόξας με 2-1, σε αναμέτρηση με την οποία έπεσε η αυλαία της 8ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος Cyta. Με αυτή την επιτυχία έφτασε στους 15 βαθμούς και «έπιασε» την Ομόνοια, όμως υστερεί στα μεταξύ τους παιχνίδια, ενώ έχει και 1 αγώνα περισσότερο. Η ομάδα της Κατωκοπιάς έμεινε στην 7η θέση με 11 βαθμούς. Το σημαντικό για τους «λέοντες» είναι ότι πήραν την ουσία χωρίς να εντυπωσιάσουν με την εμφάνισή τους.

Η λεμεσιανή ομάδα άρχισε ιδανικά το παιχνίδι και μάλιστα με εντυπωσιακό τρόπο. Μετά από άψογη κυκλοφορία της μπάλας χωρίς να την αγγίζει αντίπαλος ο Ντανίλο έβγαλε μόνο τον Ριέρα με κάθετη πάσα και ο τελευταίος απέφυγε τον Σισκόφσκι και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με ψύχραιμο πλασέ λίγο πριν συμπληρωθούν δύο λεπτά στον αγώνα! Η συνέχεια, πάντως, δεν ήταν ανάλογη για το συγκρότημα του Ντούσαν Κέρκεζ, αφού με την πάροδο του χρόνου η γηπεδούχος ισοζύγισε το παιχνίδι και επιδίωξε την ισοφάριση. Η Δόξα απείλησε σε κάποιες περιπτώσεις, όμως ο Βοζίνια ήταν σταθερός κάτω από τα δοκάρια και απόκρουσε το πλασέ του Ασαμόα (9’) και το δυνατό σουτ του Μπόλιεβιτς (27’). Μια οργανωμένη επίθεση της προσφυγικής ομάδας στο 34’ έφερε την ισοφάριση. Ο Μιντίκκης βρήκε με συρτή σέντρα τον Σαντίκ στην καρδιά της άμυνας και ο τελευταίος με προβολή βρήκε στόχο. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε χωρίς άλλη αξιόλογη φάση και οι δύο ομάδες έφυγαν για την ανάπαυλα ισόπαλες 1-1.

Στην επανάληψη ο ρυθμός έπεσε και η μπάλα παιζόταν περισσότερο στο χώρο του κέντρου, με τις προσωπικές μονομαχίες να κυριαρχούν. Οι δύο ομάδες δυσκολεύονταν να μπουν με αξιώσεις στην αντίπαλη περιοχή και να δημιουργήσουν ευκαιρίες. Ωστόσο, μια ατομική ενέργεια του Ντανίλο άλλαξε εκ νέου τα δεδομένα. Στο 64ο λεπτό ο ποδοσφαιριστής της ΑΕΛ έκανε το μπάσιμο και με συρτό σουτ από το ύψος της περιοχής δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Σισκόφσκι για το 2-1.

Η Δόξα προσπάθησε να αντιδράσει εκ νέου και πίεσε, όμως επιθετικά ήταν ακίνδυνη. Ο Κώστας Σακκάς ρίσκαρε και έκανε πιο επιθετικό το σχήμα του, όμως οι κινήσεις του δεν άλλαξαν το σκηνικό. Στον αντίποδα οι φιλοξενούμενοι έκαναν σωστή διαχείριση του αγώνα, έκλεισαν τους διαδρόμους προς την εστία του Βοζίνια και δεν επέτρεπαν στους αντίπαλους να δημιουργήσουν επικίνδυνες καταστάσεις.

Ταυτότητα του αγώνα

Δόξα: Σισκόφσκι, Μιντίκκης, Πάντιτς, Μουκτάρης, Εγγλέζου, Μπόλιεβιτς (83’ Κωμοδίκης), Ασαμόα, Ολιβέιρα (72’ Οικονομίδης), Μέσκα (65’ Ντιόγκο), Λουίς Κάρλος, Σαντίκ.

Σκόρερ: 34’ Σαντίκ/ 2’ Ριέρα, 64’ Ντανίλο