HomeΑΛΛΑ ΑΘΛΗΜΑΤΑH Ανόρθωση 34-22 τον Παρνασσό και 3-0

H Ανόρθωση 34-22 τον Παρνασσό και 3-0

Προβάδισμα για το δεύτερο συνεχόμενο τίτλο πρωταθλητή απέκτησε η Ανόρθωση μετά την εύκολη νίκη της με 34-22 επί του Παρνασσού στο ντέρμπι της 2ης Αγωνιστικής της Β’ Φάσης του Πρωταθλήματος Ανδρών στο Χάντμπολ.

Η ομάδα της Αμμοχώστου έχει σχεδόν σίγουρη την πρωτιά με το τέλος της Β’ Φάσης ενώ προηγείται ήδη με 3-0 του Παρνασσού στις νίκες με τον πρωταθλητή να κρίνεται στις πέντε νίκες.

Το παιχνίδι στο «Σωτήρειο Αθλητικό Κέντρο» ήταν συγκλονιστικό στο πρώτο 20λεπτο του α’ ημιχρόνου καθώς πήγαινε γκολ – γκολ. Κομβικής σημασίας ήταν η φάση του 18’ όταν ο Παρνασσός προηγείτο με 9-10 και είχε τετ-α-τετ το οποίο απέκρουσε ο Μηνά. Στις δύο επόμενες επιθέσεις των γηπεδούχων το σκορ έγινε 11-10 και έκτοτε η ομάδα του Ζαραβίνα δεν κοίταξε πίσω. Το ημίχρονο έκλεισε στο 18-12.

Στο πρώτο 20λεπτο του β’ ημιχρόνου η διαφορά έμεινε στο +6 για τους γηπεδούχους όμως στο τελευταίο 10λεπτο του αγώνα ο Παρνασσός κατέρρευσε για να ξεφύγει το σκορ στο 34-22. Για τους νικητές ο Ασβεστάς έβαλε 9 γκολ και ο Μωραΐτης 5 ενώ σκόραραν δέκα διαφορετικοί παίκτες. Σημαντικοί για την ομάδα της Αμμοχώστου ήταν οι τερματοφύλακες της Νούνγκουβιτς και Μηνά και ειδικά ο δεύτερος που ήταν η αποκάλυψη του αγώνα.

Ντεμπούτο με τα κυανόλευκα έκανε ο Evdokimov κόντρα στην παλιά του ομάδα.

Ο Παρνασσός αγωνίστηκε ενισχυμένος με τους Antic, Λάσκο και Κωνσταντίνου ενώ δεν έπαιξε ο Fistonic. Σκόραραν μόλις 4 παίκτες με τον Γιαννόπουλο να βλέπει δίχτυα 8 φορές και τους Antic και Haiduc από 6.

Εύκολα το ΑΠΟΕΛ
Στον άλλο αγώνα της αγωνιστικής το ΑΠΟΕΛ επικράτησε εύκολα το Σάββατο (05/2) της ΕΝ Αγίας Βαρβάρας εκτός έδρας με 15-31. Οι γαλαζοκίτρινοι έχουν προβάδισμα για την 3η θέση ενώ προηγούνται της ΕΝΑΒ με 2-1. Πριν τον αγώνα οι δύο ομάδες τίμησαν τη μνήμη του αδικοχαμένου οπαδού του Άρη Θεσσαλονίκης, Άλκη Καμπανού που δολοφονήθηκε από οπαδούς αντίπαλης ομάδας.

– Στη μάχη της 5ης θέσης ο Προοδευτικός επικράτησε 30-23 του ΘΟΪ Αυγόρου και προηγείται με 3-0. Την 5η θέση θα καταλάβει η ομάδα που θα φτάσει στις πέντε νίκες.

– Για την 9η Αγωνιστική στη Β’ Κατηγορία τα αποτελέσματα είναι Πανελλήνιος – ΑΟ Ανθούπολης 20-22, Μαυρομμάτης – Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο 17-36 και Αγ. Τριμιθιάς – ΑΟ Αραδίππου 29-27. Αναβλήθηκε ο αγώνας Ομόνοια Αγ. Βαρβάρας – Απόλλων Αγ. Παύλου. Ρεπό έχει ο ΑΟ ΚΝ Αγ. Τριμιθιάς μετά την αποχώρηση Ελληνισμού Ακακίου.