HomeΔΙΕΘΝΗΓρανάδα – Βαλένθια: Το 2020 αφήνει τις Νυχτερίδες στο +3 από τον υποβιβασμό

Γρανάδα – Βαλένθια: Το 2020 αφήνει τις Νυχτερίδες στο +3 από τον υποβιβασμό

Σε ένα χαοτικό ματς με τρεις αποβολές, ακυρωμένο γκολ και πολλά νεύρα, η Γρανάδα νίκησε 2-1 τη Βαλένθια, ανέβηκε στο -1 από την Μπαρτσελόνα και άφησε τις Νυχτερίδες στα χειρότερά τους.

Ηταν 8 Νοεμβρίου όταν η Βαλένθια διέλυε 4-1 τη Ρεάλ Μαδρίτης. Εκτοτε δεν ξανανίκησε ποτέ. Στις επτά αγωνιστικές που ακολούθησαν, μέτρησε τέσσερις ισοπαλίες και τρεις ήττες. Τελευταία αυτό το 2-1 από τη Γρανάδα, το οποίο την υποχρεώνει να αποχαιρετήσει το 2020 μόλις τρεις βαθμούς πάνω από την επικίνδυνη ζώνη.

Το χειρότερο είναι ότι προηγήθηκε κιόλας με τον Γκαμεϊρό (36′), αλλά οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν το αριθμητικό πλεονέκτημά τους και το γύρισαν. Στις καθυστερήσεις του α’ μέρους ο Κένεντι ισοφάρισεΗ Βαλένθια έμεινε με εννέα παίκτες σε τρία λεπτά (70′ Χάσον, 73′ Γκουέντες), ενώ η Γρανάδα λίγο αργότερα με 10 (76′ Ντουάρτε). Βρήκε όμως το γκολ στο φινάλε (88′ Χόρχε Μολίνα) και ανέβηκε στο -1 από την Μπαρτσελόνα και στο -2 από το Champions League.