HomeΔΙΕΘΝΗΓουέστ Χαμ για σεντόνι, Τότεναμ για… σαλόνι

Γουέστ Χαμ για σεντόνι, Τότεναμ για… σαλόνι

Η καταπληκτική σεζόν της Γουέστ Χαμ συνεχίστηκε με νίκη 2-1 επί της Τότεναμ στο λονδρέζικο ντέρμπι για την 25η αγωνιστική. Η ομάδα του Ντέιβιντ Μόγες σκαρφάλωσε τέταρτη με 45 βαθμούς, στο +2 από την πέμπτη Τσέλσι, ενώ εκείνη του Ζοσέ Μουρίνιο έμεινε ένατη, στους 36 βαθμούς, κινδυνεύοντας να δει από το σαλόνι της όχι μόνο το Champions League, αλλά και το Europa!

Μόλις στο 5’ ο Μιχαΐλ Αντόνιο βρήκε σε… λήθαργο την άμυνα των φιλοξενούμενων και από κοντά άνοιξε το σκορ

Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Τζέσι Λίνγκαρντ με όμορφο σουτ έριξε δεύτερη «σφυριά» στην Τότεναμ, αφού και η εξέταση από το VAR έδειξε πως ήταν σε κανονική θέση.

Οι «καρακάξες» αντέδρασαν με ανορθόδοξο τρόπο και στο 64’ από το κόρνερ του Γκάρεθ Μπέιλ ο Λούκας Μόουρα με κεφαλιά μείωσε σε 2-1. Η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο άγγιξε το 2-2 δύο φορές, αλλά τη σταμάτησε το δοκάρι. Στο 88’ το σουτ του Μπέιλ τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι, ενώ στο 92’ από κόντρα στον Χέουνγκ Σον Μιν ο Φαμπιάνσκι στάθηκε ξανά τυχερός.