HomeΔΙΕΘΝΗΓλίτωσε το κάζο κόντρα στον… Βιεϊρά η Άρσεναλ!

Γλίτωσε το κάζο κόντρα στον… Βιεϊρά η Άρσεναλ!

Την πλήγωσε γιατί την… αγαπούσε! Η Κρίσταλ Πάλας του Πατρίκ Βιεϊρά έβαλε φρένο στην Άρσεναλ, αγγίζοντας ένα σπουδαίο τρίποντο στο «Emirates» που… έχασε στο φινάλε, με τον Λακαζέτ να σώζει τον βαθμό (2-2) για τους γηπεδούχους στο 90’+5’.

Παράλληλα, οι «αετοί» έμειναν για τέταρτο διαδοχικό παιχνίδι αήττητοι στην έδρα της Άρσεναλ στην Premier League, με τον Μπεντέκε να βρίσκει την κατάλληλη στιγμή το πρώτο του γκολ στη φετινή σεζόν και συνολικά το έκτο του απέναντι στους «κανονιέρηδες».

Το παιχνίδι, πάντως, είχε ξεκινήσει ιδανικά για τους παίκτες του Μικέλ Αρτέτα που μόλις στο 8ο λεπτό άνοιξαν το σκορ με τον τρίτο διαδοχικό τέρμα του Ομπαμεγιάνγκ που χρειάστηκε ένα… tip in για να στείλει την μπάλα στα δίχτυα από την επέμβαση του Γκουαΐτα. Το 1-0 ήταν γεγονός, η Άρσεναλ είχε βρει το γρήγορο γκολ και διαχειριζόταν καλά το προβάδισμά της αλλά δεν μπόρεσε να το αυξήσει και το πλήρωσε στην επανάληψη. Ο Μπεντέκε έγινε κάτοχος της μπάλας από την πάσα του Αγιού και με ωραίο τελείωμα νίκησε τον Ράμσντεϊλ για το 1-1 στο 50ο λεπτό.

Το γκολ αυτό έδωσε άγρια ομορφιά στο παιχνίδι, που έγινε… ροντέο και η μπάλα πήγαινε πάνω-κάτω. Βέβαια, αν κάποια ομάδα έμοιαζε να βρίσκεται πιο κοντά στο γκολ αυτή ήταν η Κρίσταλ Πάλας, που ήταν πιο επικίνδυνη αλλά ο Ράμσντεϊλ κρατούσε το σκορ στα ίσα. Δεν κατάφερε, όμως, να αντιδράσει σωστά στο 73ο λεπτό και στην κόντρα-φωτιά των φιλοξενούμενων με τον Έντουαρντ να… παγώνει το «Emirates» για το 1-2 και τον Πατρίκ Βιεϊρά να πανηγυρίζει έξαλλα κόντρα στην πρώην ομάδα του.

Παρόλα αυτά, το ματς είχε ακόμη πολύ ψωμάκι. Στο 86ο λεπτό η Άρσεναλ άγγιξε την ισοφάριση, αφού μετά την αδράνεια της αντίπαλης άμυνας έγινε κάτοχος της μπάλας μέσα στην περιοχή και διαγώνιο αριστερά, έπιασε την «οβίδα» αλλά τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι της εστίας, που μάλλον ακόμη πρέπει να… κουνιέται! Δύο λεπτά αργότερα, ο Πεπέ έπεσε εύκολα μέσα στην περιοχή και ο Μάικ Ντιν έδειξε σωστά «παίζετε», με τους «κανονιέρηδες» να ανεβάζουν κι άλλο την πίεσή τους και να απειλούν εκ νέου στο 90’ με το σόλο του Λακαζέτ, ο οποίος έκανε και το διαγώνιο σουτ που δεν βρήκε εστία.

Το έξτρα τετράλεπτο έγινε… πεντάλεπτο λόγω ενός τραυματισμού και αυτό το παραπανίσιο λεπτό έσωσε την Άρσεναλ. Στην τελευταία φάση του ματς, ο Γουάιτ έπιασε το σουτ μέσα από την περιοχή, ο Γκουαΐτα έδιωξε προσωρινά, εκεί όμως που ήταν ο Λακαζέτ για να πάρει το ριμπάουντ και να ισοφαρίσει, γλιτώνοντας την Άρσεναλ από… μέγα κάζο (2-2) στο φινάλε.