HomeΑΛΛΑ ΑΘΛΗΜΑΤΑ«Γάζωσαν» τους Μπακς και έκαναν το 1-0 οι Νετς

«Γάζωσαν» τους Μπακς και έκαναν το 1-0 οι Νετς

Εμφατικό προβάδισμα στα ημιτελικά της Ανατολής πήραν οι Νετς νικώντας πιο εύκολα από ό,τι δείχνει το τελικό 115-107 στον πρώτο αγώνα τους Μπακς στο Μπρούκλιν.

Η απώλεια του Τζέιμς Χάρντεν, που αποχώρησε με πρόβλημα στην δεξιά γάμπα μετά την πρώτη επίθεση του αγώνα, δεν πτόησε τους γηπεδούχους που με όπλο την καταπληκτική τους επίθεση έφτασαν στο 1-0.

Απολαυστικός ο Κάιρι Ίρβινγκ με 25 πόντους, 8 ασίστ και 5 ριμπάουντ, πολύ καλός και ο Κέβιν Ντουράντ με 29 πόντους και 10 ριμπάουντ, αλλά κομβική ήταν και η παρουσία του Μάικ Τζέιμς που πρόσφερε από τον πάγκο με 12 πόντους, 7 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Πάλευε μόνος του ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έχοντας 34 πόντους (0/3 βολές, 14/19 δίποντα, 2/5 τρίποντα), 11 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 τάπες και 5 λάθη σε 35 λεπτά. Υστέρησαν ο Κρις Μίντλετον με 13 πόντους κι 6/23 σουτ αλλά και ο Τζρου Χόλιντεϊ με 17 πόντους και 7/19 για το Μιλγουόκι που είχε το αποκαρδιωτικό 6/30 τρίποντα (20%).

Το δεύτερο παιχνίδι θα γίνει και πάλι στο Μπρούκλιν τα ξημερώματα της Τρίτης (2:30).

Το ματς

Οι Μπακς άρχισαν εξαιρετικά το ματς και εκμεταλλευόμενοι και το σοκ των γηπεδούχων από την απώλεια του Χάρντεν ξέφυγαν με εννιά (11-20).

Πάντως οι Νετς γρήγορα συνήλθαν και καθοδηγούμενοι επιθετικά από τον ασταμάτητο Ίρβινγκ και τον επίσης «ζεστό» Ντουράντ έκλεισαν γρήγορα την ψαλίδα και πέρασαν μπροστά. Λίγο πριν το ημίχρονο έφτασαν και στο +11 (48-59), με τους δύο σούπερ σταρ του Μπρούκλιν να κάνουν θραύση, αλλά και τον Τζέιμς να δίνει πολύτιμες λύσεις από τον πάγκο.

Ο Αντετοκούνμπο προσπαθούσε να κρατήσει μόνος του στο ματς το Μιλγουόκι, αλλά αυτό με τους Μίντλετον και Χόλιντεϊ άστοχους και με κάκιστα ποσοστά στα τρίποντα δεν ήταν καθόλου εύκολο. Έτσι οι Νετς με τρίποντο του KD λίγο πριν το τέλος της τρίτης περιόδου εκτοξεύτηκαν στο +16, 98-82.

Δύο μακρινά σουτ του Γιάννη έριξαν τη διαφορά στους δέκα, 103-93, επτά λεπτά πριν το τέλος, αλλά οι Νετς πάτησαν και πάλι το γκάζι και έφτασαν στο 115-96 με 3:40 να απομένουν «καθαρίζοντας» το ματς.

Στα τελευταία λεπτά απασχόλησε η κόντρα του Θανάση Αντετοκούνμπο με τον Μπλέικ Γκρίφιν, που κατέληξε σε αποβολή του τελευταίου με τεχνική ποινή.

Δωδεκάλεπτα: 30-32, 63-61, 98-84, 115-107

Πηγή:sport-fm.gr