HomeΑΛΛΑ ΑΘΛΗΜΑΤΑ«Γαλάζιο» το Λεμεσιανό με ανατροπές

«Γαλάζιο» το Λεμεσιανό με ανατροπές

Οι «αμαζόνες» του Απόλλων κράτησαν την έδρα τους και απέδειξαν στο Λεμεσιανό ντέρμπι ότι θα διεκδικήσουν με πείσμα τον τίτλο. Στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος πετόσφαιρας ΟΠΑΠ Α’ Κατηγορίας Γυναικών επικράτησαν της ΑΕΛ με 3-0 σε 90’ στο «ΑΠΟΛΛΩΝ ΑΡΕΝΑ» και την υποχρέωσε στην πρώτη της ήττα. Η ομάδα του Γ. Γιαπάνη κέρδισε με ανατροπές, αφού και στα τρία σετ έμεινε πίσω στο σκορ αλλά τα κατέκτησε. H ΑΕΛ έφθασε κοντά στη νίκη και στα τρία σετ, αλλά δεν τα κατάφερε και δέχθηκε την πρώτη της ήττα, ωστόσο παραμένει ακόμα στην κορυφή.

Η ΑΕΛ διατηρούσε ένα μικρό προβάδισμα 2-3 πόντων, 14-17. Ωστόσο, ο Απόλλων μείωσε σε απόσταση αναπνοής 17-18. Οι «γαλάζιες» ανέτρεψαν τα δεδομένα στο σετ αφού προσπέρασαν με 22-20 για να κερδίσουν 25-21 σε 28’ και να προηγηθούν 1-0.

Η ομάδα του Στ. Μασιά μπήκε καλύτερα στο δεύτερο σετ και βρέθηκε στο +4 04-08, αλλά όπως και στο πρώτο σετ οι παίκτριες του Γιάννη Γιαπάνη μείωσαν στον πόντο, αλλά η ΑΕΛ αύξησαν εκ νέου στους τρεις 07-10. Το ντέρμπι ήταν για γερά νεύρα με τον Απόλλων να ισοφαρίζει 13-13, αλλά την ΑΕΛ να επανακτά το μικρό προβάδισμα στο σκορ 16-19 και 17-20. Οι «γαλάζιες» δεν έχασαν την επαφή τους με το σκορ αφού μείωσαν σε 21-22 αλλά οι «γαλαζοκίτρινες» είχαν το προβάδισμα. Η ομάδα του Γ. Γιαπάνη πήρε για λογαριασμό της το προβάδισμα 23-22 για να κερδίσει σε 31’ 25-23 και να πάρει σαφές προβάδισμα στο ντέρμπι με 2-0 σετ.

Με το βάρος του 0-2 η ΑΕΛ έδειξε να αντιδρά και ανέλαβε την πρωτοβουλία με το υπέρ της 06-12. Ο Απόλλων επιχείρησε να επιστρέψει και μείωσε στους 4 10-14. Oι «γαλαζοκίτρινες» φάνηκαν να ελέγχουν το τρίτο σετ 11-16 και 15-20 σε ένα κρίσιμο σημείο. Ωστόσο, για τρίτο συνεχές σετ ο Απόλλων αντέδρασε και ισοφάρισε 20-20. Οι δυο ομάδες τα έδωσαν όλα για την επικράτηση στο σετ και ο αγώνας πήγαινε πόντο – πόντο. Η ΑΕΛ προηγήθηκε 21-22, αλλά ο Απόλλων προηγήθηκε 24-23 για να πάρει το σετ με 25-23 σε 34’ κερδίζοντας το Λεμεσιανό ντέρμπι με 3-0 σετ.

ΑΠΟΛΛΩΝ(Γ. ΓΙΑΠΑΝΗΣ): Κωνσταντίνου, Kriskova, Lavruk, Ιορδάνους, Λάμπρου, Ventura – Λίμπερο: Χριστοφόρου –Αλλαγές: Σιμανόφσκι.

ΑΕΛ(ΣΤ. ΜΑΣΙΑΣ):Janara, Πεχλιβάνη, Σπύρου, Κατσουνωτού, da Silva, Παύλου – Λίμπερο 1: Κοκκή, Λίμπερο 2: Κωνσταντίνου – Αλλαγές: Gryban – Στεφανίδη.