HomeSliderΦρέναρε στα ημιτελικά του Βερολίνου η Σάκκαρη

Φρέναρε στα ημιτελικά του Βερολίνου η Σάκκαρη

Έχασε την ευκαιρία για τελικό στο Βερολίνο η Μαρία Σάκκαρη. Η κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια ηττήθηκε από την Μπελίντα Μπέντσιτς με ανατροπή σε έναν συγκλονιστικό ημιτελικό και ολοκλήρωσε την πορεία της στο τουρνουά, φτάνοντας ένα βήμα πριν τον τελικό.

Η 25χρονη Ελβετίδα θα υπερασπιστεί τον τίτλο της στη γερμανική πρωτεύουσα, διεκδικώντας τον έβδομο τίτλο της καριέρας της. Αντίπαλός της στον τελικό θα είναι μια εκ των Ονς Γιαμπέρ και Κόκο Γκοφ, οι οποίες θα αναμετρηθούν στις 17:00.

Το ματς της Σάκκαρη με την Μπέντσιτς ήταν συγκλονιστικό, με την Ελβετίδα να χρειάζεται να φτάσει σε μεγάλη ανατροπή για να πάρει το εισιτήριο για τον τελικό.

Στο πρώτο σετ η 25χρονη Ελληνίδα μπήκε δυνατά και προηγήθηκε 2-0. Η Μπέντσιτς κατάφερε άμεσα να τη λυγίσει και, παρότι είδε έξι μπρέικ πόιντς να πηγαίνουν χαμένα, έκανε το μπρέικ για το 2-1, ισοφάρισε άνετα σε 2-2 και με νέο μπρέικ προηγήθηκε 3-2.

Η Σάκκαρη, όμως, είχε την απάντηση. Με δικό της μπρέικ ισοφάρισε σε 3-3 και σταμάτησε μπρέικ πόιντ της αντιπάλου, για να προηγηθεί με 4-3. Ο ρυθμός στο παιχνίδι έπεσε, με τη Σάκκαρη να βρίσκεται ξανά αντιμέτωπη με μπρέικ που απέκρουσε, κάνοντας το 6-6. Η Μπέντσιτς έστειλε το σετ στο τάι μπρέικ, όπου η Ελληνίδα σταμάτησε σετ πόιντ στο 6-5 και πήρε τους τρεις επόμενους πόντους, για το 1-0 σετ με 8-6 στο τάι μπρέικ.

Στο δεύτερο σετ, η Σάκκαρη ξεκίνησε ξανά δυνατά, όμως η Μπέντσιτς της έκοψε τη φόρα για το μπρέικ, με τις δύο τενίστριες να φτάνουν με ισορροπία στο 5-4 υπέρ της Ελβετής. Στο δέκατο γκέιμ η μάχη πήρε ξανά φωτιά, με τη Σάκκαρη να σταματάει τέσσερα σετ πόιντς. Η Μπέντσιτς, όμως, εκμεταλλεύτηκε το πέμπτο και ισοφάρισε σε 1-1 σετ με 6-4.

Αντίστοιχη ήταν η εικόνα και στο τέταρτο σετ. Η Μπέντσιτς άντεξε στην πίεση της Σάκκαρη για το μπρέικ και κράτησε το σερβίς της, λυγίζοντάς την ξανά στο δέκατο γκέιμ.