HomeSliderΦούτσαλ: Κυπελλουχος η Ομόνοια (φώτος)

Φούτσαλ: Κυπελλουχος η Ομόνοια (φώτος)

Σε ένα εντυπωσιακό παιχνίδι που έγινε στο “Τάσσος Παπαδόπουλος – Ελευθερία”, η Ομόνοια κέρδισε το Κύπελλο στο φούτσαλ. Απέναντι στην πρωταθλήτρια ομάδα του ΑΠΟΕΛ, οι “πράσινοι” πανηγύρισαν τον τίτλο.

Ο αγώνας ήταν για… γερά νεύρα και κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον ως το φινάλε. Το “τριφύλλι” προηγήθηκε 2-0 στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, το ΑΠΟΕΛ ισοφάρισε και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση. Εκεί, οι δύο ομάδες σημείωσαν από ένα γκολ και το 3-3 τις έστειλε στην άχαρη διαδικασία των πέναλτι.

Τελικά η Ομόνοια επικράτησε με 6-5 και πήρε το τρόπαιο.

ΦΑΣΕΙΣ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΓΚΟΛ

Το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε με καλό ρυθμό. Το ΑΠΟΕΛ προσπάθησε να επιβάλει τον ρυθμό του, ωστόσο προέκυψαν αρκετά καλές στιγμές και για τις δύο ομάδες. Στη συνέχεια δεν είχαμε καλό ρυθμό στο παιχνίδι. Τόσο το ΑΠΟΕΛ όσο και η Ομόνοια πρόεσεξαν την άμυνά τους, αφού δεν ήθελαν να βρεθούν πίσω στο σκορ. Ένα δεκάλπετο πριν το τέλος του ημιχρόνου, το παιχνίδι πήρε ξέφρενο ρυθμό. Πολλές χαμένες ευκαιρίες ευκαιρίες και σπουδαίες αποκρούσεις από Ψηλογένη και Σκαμπύλη, ήταν το σκηνικό που βλέπαμε για περίπου ένα πεντάλεπτο. Η Ομόνοια ήταν η ομάδα που δημιούργησε τις περισσότερες ευκαιρίες στο πρώτο μέρος, ωστόσο το 0-0 έμεινε ως το τελευταίο σφύριγμα.

ΠΛΟΥΣΙΟ ΤΟ ΘΕΑΜΑ

Ο Μαντέλι σε ένα τρίλεπτο πέτυχε δύο γκολ και έβαλε την Ομόνοια μπροστά στο σκορ με 2-0 πολύ νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο. Το παιχνίδι ήταν αρκετά δυνατό, ενώ είχε και πολύ καλές ευκαιρίες και από τις δύο ομάδες. Το ΑΠΟΕΛ βρήκε τον τρόπο να μειώσει περίπου ένα δεκάλεπτο πριν το τέλος με τον Σοροκάπα και όλα ήταν ξανά σε μια λεπτή κλωστή. Τρία λεπτά πριν το τέλος, ο Ιακώβου ευνοήθηκε από τις κόντρες και με πλασέ έφερε το παιχνίδι στα ίσα (2-2).

ΣΥΝΕΧΙΣΑΝ ΣΕ… ΤΡΕΛΟ ΡΥΘΜΟ

Στα 44 δευτερόλεπτα της παράτασης, ο Ραφίνια με ωραίο σουτ έβαλε το ΑΠΟΕΛ για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ. Η αντίδραση της Ομόνοιας ήταν άμεση αφού στην επόμενη φάση ο Πρέα ισοφάρισε σε 3-3. Αυτό ήταν και το τελικό αποτέλεσμα κι έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην διαδικασία των πέναλτι.

ΣΤΥΛΙΑΝΟΥ (ΟΜΟΝΟΙΑ) – 6-5

Τέλος στο παιχνίδι. Εκπληκτικό παιχνίδι με την Ομόνοια να παίρνει τον τίτλο.

ΟΙ ΚΥΠΕΛΛΟΙΧΟΙ

Οι Κυπελλούχοι από την αγωνιστική περίοδο 1999-2000: Αραράτ (1999-00), Ολυμπιακός Λευκωσίας (2000-01), Αραράτ (2002-03), Αραράτ (2004-05), Παρνασσός Στροβόλου (2005-06), GC School (2006-07), Αραράτ (2007-08), Αραράτ (2008-09), Αραράτ (2009-10), Ομόνοια (2010-11), Ομόνοια (2011-12), Ομόνοια (2012-13), ΑΠΟΕΛ (2013-14), ΑΠΟΕΛ (2014-15), ΑΠΟΕΛ (2015-16), ΑΕΛ (2016-17), Ομόνοια (2017-18), Ομόνοια (2018-19).

ΠΩΣ ΕΦΤΑΣΑΝ ΣΤΟΝ ΤΕΛΙΚΟ

Αξίζει να σημειώσουμε ότι τις περιόδους 2001-02, 2003-04 και 2019-20 ο τελικός του Κυπέλλου δεν έγινε έτσι δεν υπάρχει καταγραφεί οποιασδήποτε ομάδας ως τιτλούχου σε αυτές τις χρονιές.

Για να φτάσουν στον τελικό οι δύο ομάδες, χρειάστηκε να ξεπεράσουν ένα εμπόδιο, αφού δεν υπάρχουν πολλές ομάδες στο Φούτσαλ. Το ΑΠΟΕΛ απέκλεισε την ομάδα του Αραράτ και η Ομόνοια την ομάδα της ΑΕΛ. Και οι δύο ομάδες της Λευκωσίας πέρασαν στον τελικό με δύο νίκες.

*Φώτος: Αργύρης Ιωάννου