HomeSliderΦοβερή Ομόνοια, έριξε ''τριάρα'', έσπασε το αρνητικό σερί στην ''Αρένα'' και πήρε άλλο ένα ντέρμπι

Φοβερή Ομόνοια, έριξε ”τριάρα”, έσπασε το αρνητικό σερί στην ”Αρένα” και πήρε άλλο ένα ντέρμπι

Μια εξαιρετικά εύστοχη αποτελεσματική και ουσιαστική Ομόνοια, νίκησε την ΑΕΚ με 3-0 μέσα στην ‘’Αρένα’’, σπάζοντας το αρνητικό σερί 7 αγώνων χωρίς νίκη που είχε μέσα στο ‘’σπίτι’’ της ΑΕΚ. Σκόρερ για την Ομόνοια χρίστηκαν οι Φώτης Παπουλής στο 17’ με πέναλτι και Ασαντέ στο 17’ και 27’. Η ΑΕΚ είχε και αυτή μια αρκετά καλή εμφάνιση, ωστόσο όσες φορές επιχείρησε να αντιδράσει μειώνοντας το σκορ βρήκε απέναντί της έναν εξαιρετικό Φαμπιάνο.

Στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα, η ΑΕΚ ξεκίνησε πιο δυνατά το παιχνίδι, ‘’πατούσε’’ καλύτερα και είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων.

Στο 8’ μάλιστα, είχε και δοκάρι σε ένα εξαιρετικό σουτ του Σπιρόφσκι εκτός περιοχής, ενώ στην επαναφορά της μπάλας ο Φλοριάν δεν κατάφερε να νικήσει τον Φαμπιάνο.

Στο 15ο λεπτό, ο Κούσουλος ανατράπηκε από τον Αντωνιάδη και ο Παπουλής από την άσπρη βούλα έκανε το 1-0 για την Ομόνοια.

Στο 10λεπτο που ακολούθησε, η ΑΕΚ ήταν εμφανώς επηρεασμένη από το γκολ του οποίο δέχτηκε και στο 27ο λεπτό δέχτηκε και δεύτερο γκολ μετά από ένα εξαιρετικό φαλτσαριστό πλασέ του Ασαντέ.

Η ομάδα του Σοφρώνη Αυγουστή, μετά το δεύτερο γκολ που δέχτηκε, έβγαλε αντίδραση, προσπάθησε να μειώσει και είχε πολύ καλή ευκαιρία να το κάνει στο 29’ με τους Ακοράν και Μοϊσόφ αλλά ο Φαμπιάνο ήταν ‘’παρών’’.

Ο αγώνας συνεχίστηκε στο ίδιο τέμπο μέχρι το 41’ όπου η Ομόνοια σκόραρε ξανά με τον Ασαντέ για το 3-0 έπειτα από εξαιρετική συνεργασία και υποδειγματική αντεπίθεση.΄

Από εκεί και πέρα μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου η ΑΕΚ προσπάθησε αλλά δεν κατάφερε να δημιουργήσει κάποια κλασσική ευκαιρία για να μειώσει.

Στο 2ο ημίχρονο το παιχνίδι ξεκίνησε πιο νωθρά από πρώτο αφού δεν είχε ούτε τον ρυθμό ούτε τις φάσεις αλλά ούτε και τα γκολ του πρώτου μέρους.

Παρά την έλλειψη φάσεων και ευκαιριών, οι λίγες οι οποίες υπήρξαν ήταν μοιρασμένες με τις δύο ομάδες όμως να μην μπορούν να τις εκμεταλλευτούν.

ΑΕΚ: Τονιο, Αντωνιάδης, Σπιρόφσκι (46’Ναράνχο), Ακοράν, Τρισκόφσκι (61’Μακρής), Γκαρσία (68’Θάντι), Χέιτλι, Γκονζάλεθ, Ιωάννου (46’Χάουγκεν), Φλοριάν, Μοϊσόφ (46’Φερνάντεθ).