HomeΚυπριακό ΠοδόσφαιροΙσόπαλο το φιλικό με την Αρμενία για την Εθνική μας των Ανδρών

Ισόπαλο το φιλικό με την Αρμενία για την Εθνική μας των Ανδρών

Ισόπαλο με σκορ 2-2 έληξε το φιλικό παιχνίδι που έδωσε το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα απέναντι στο αντίστοιχο της Αρμενίας.

Στο πρώτο μέρος του αγώνα οι Αρμένιοι ξεκίνησαν καλύτερα και είχαν στα πρώτα λεπτά τόσο την κατοχή όσο και την επιθετική πρωτοβουλία στον αγώνα.

Η Εθνική μας κατέγραψε την πρώτη της τελική προσπάθεια στο 31ο λεπτό με τον Κακουλλή ενώ στο 39′ κατάφερε να σκοράρει και πάλι με τον Κακουλλή του γκολ προηγήθηκε σφύριγμα για οφσάιντ.

Η Εθνική ανέβασε τον ρυθμό της και στο 42ο λεπτό κατάφερε να προηγηθεί. Ο Χαραλάμπους εκτέλεσε κόρνερ από τα δεξιά και ο Καρώ με δυνατή κεφαλιά έκανε το 1-0 που ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο ημίχρονο,  στο 47ο λεπτό η Εθνική μας είχε ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματά της όταν μετά από κάθετη του Χαραλάμπους στον Κυριάκου, ο τελευταίος δεν μπόρεσε με διπλή προσπάθεια να σκοράρει στο τετ α τετ.

Τρία λεπτά αργότερα, η Αρμενία μετά από εκτέλεση κόρνερ και πλασαριστό σουτ εκτός περιοχής του Ράνος, έκανε το 1-1.

Στο 59′ μάλιστα οι Αρμένοι κατάφεραν να σκοράρουν για 2η φορά, ανατρέποντας τα δεδομένα του αγώνα. ‘Επειτα από κάθετη του Ανταμιάν, ο Ράνος πέρασε και τον Παναγή και από πλάγια θέση έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-1.

Από εκείνο το σημείο και μέχρι το 83ο λεπτό το παιχνίδι δεν είχε κάποια αξιόλογη φάση.  Στο 83’, ωστόσο, η Εθνική μας κατάφερε να ισοφαρίσει. Μετά από μακρινό σουτ του Λαΐφη, ο Μπούτσνεβ δεν έδιωξε σωστά και ο Χριστοφή από κοντά πλάσαρε εύστοχα για το 2-2 το οποίο ήταν και τελικό σκορ του αγώνα.

(Στο 89ο λεπτό ο Κωστάκης Αρτυματά αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα για σκληρό μαρκάρισμα στον Μπαρσεγκιάν)

Ταυτότητα αναμέτρησης:

ΑΡΜΕΝΙΑ: Buchnev, Davidyan (46’Hovhannisyan), Haroyan, Iwu, Spertsyan, Ramos (65’Shaghoyan), Piloyan (46’Arutiunian), Ghubasaryan, Tiknizyan (78’Margaryan), Adamyan (65’Serobyan), Bichakhchyan (65’Barseghyan).

ΚΥΠΡΟΣ: Παναγή, Καρώ, Ρομπέρζ (46’Αρτυματάς), Λαΐφης, Μ. Ιωάννου (46’Αντωνιάδης), Φιλιώτης, Ν. Σπόλιαριτς, Κούσουλος (46’Χ. Κυριάκου), Χαραλάμπους (76’Λοΐζου), Τζιωνής (67’Χριστοφή), Κακουλλής (67’Εφραίμ).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Iwu / Κακουλλής, Ν. Σπόλιαριτς, Φιλιώτης.

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: Αρτυματάς

Referee:Dumitri Muntean MDA
Assistant referees: Vadim Vicol MDA, Anatolie Basiul MDA
Fourth official: Henrik Nalbandyan ARM