HomeΔΙΕΘΝΗΕύκολες νίκες για Βραζιλία και Χιλή, δύσκολα η Αργεντινή

Εύκολες νίκες για Βραζιλία και Χιλή, δύσκολα η Αργεντινή

Με νίκες για τα φαβορί ολοκληρώθηκαν οι αγώνες της 12ης αγωνιστικής για τα προκριματικά του Μουντιάλ στη ζώνη της Λατινικής Αμερικής

Η Βραζιλία επικράτησε 4-1 της Ουρουγουάης σε ένα από τα ντέρμπι της ημέρας και καλπάζει για τα γήπεδα του Κατάρ. Η σελεσάο έβαλε τις βάσεις για τη νίκη στο πρώτο εικοσάλεπτο όπου με τέρματα των Νεϊμάρ στο 10′ και Ραφίνια στο 18′ προηγήθηκε με 2-0.

Στο 58′ ο ίδιος παίκτης έκανε το 3-0 για να έρθει να μειώσει πρόσκαιρα ο Σουάρες στο 77′ για τους Ουρουγουανούς. Το τελικό 4-1 διαμόρφωσε ο Μπαρμπόσα στο 83′.

Αντίθετα, η Αργεντινή τα βρήκε σκούρα απέναντι στο μαχητικό Περού και κατάφερε να πάρει τη νίκη 1-0. Το χρυσό, όπως αποδείχτηκε, γκολ πέτυχε ο Λαουτάρο Μαρτίνεζ στο 43ο λεπτό της αναμέτρησης.

Εύκολο βράδυ είχε η Χιλή απέναντι στη Βενεζουέλα. Ο Πουλγκάρ με δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο έκανε τα πράγματα πιο εύκολα για τους Χιλιανούς για να διαμορφώσει το τελικό 3-0 ο Μπερετόν στο 73′.

Τέλος, στο ντέρμπι της βραδιάς Κολομβία και Εκουαδόρ έμειναν στο ισόπαλο 0-0.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα της 12ης αγωνιστικής:

Βολιβία – Παραγουάη 4-0 (21′ Ραμάγιο, 53′ Βιγιαροέλ, 84′ Αμπρέγκο, 90+4′ Φερνέντεζ)

Κολομβία – Εκουαδόρ 0-0

Αργεντινή – Περού 1-0 (43′ Λαουτάρο Μαρτίνες)

Χιλή – Βενεζουέλα 3-0 (18′, 37′ Πουλγκάρ, 73′ Μπερετόν)

Βραζιλία – Ουρουγουάη 4-1 (10′ Νεϊμάρ, 18′,58’Ραφίνια, 83′ Μπαρμπόσα / 77′ Σουάρες)