HomeSliderΕΞΑΔΑ ΤΕΛΟΣ: Ο Ολυμπιακός έκανε το "θαύμα"

ΕΞΑΔΑ ΤΕΛΟΣ: Ο Ολυμπιακός έκανε το “θαύμα”

Ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε το… θαύμα. Οι “μαυροπράσινοι” της Λευκωσίας κέρδισαν την ΑΕΚ με 1-0 στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta και με τον τρόπο αυτό διατηρήθηκαν στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Το “χρυσό” γκολ για την ομάδα του Τσέντομιρ Γιανέφσκι πέτυχε ο Μάντζης στο 17ο λεπτό.

Η ομάδα που μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι ήταν η ΑΕΚ. Με τον Τρισκόφσκι αρκετά δραστήριο, η ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή έδειξε να θέλει το γρήγορο γκολ για να κάνει το έργο της πιο εύκολο στη συνέχεια. Μέχρι την συμπλήρωση 10 λεπτών στο παιχνίδι, οι φιλοξενούμενοι δημιούργησαν 1-2 καλές προϋποθέσεις για γκολ. Στην σημαντικότερη ευκαιρία, ο Τρισκόφσκι έδωσε εξαιρετική πάσα στον Ναράνχο, αλλά το τελείωμα του Ισπανού μέσου ήταν άστοχο. Ο Ολυμπιακός αφού άντεξε στην αρχική πίεση των φιλοξενουμένων, βγήκε στην επίθεση και έψαξε να φτιάξει τις δικές του καλές στιγμές. Και τελικά τα κατάφερε και έφτασε πρώτος στο γκολ. Ουσιαστικά, στην πρώτη καλη στιγμή που δημιούργησε η ομάδα του Γιανέφσκι βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα με τον Μάντζη στο 17ο λεπτό. Ο Γκουστάβο έδωσε πάσα στον Σάλι στο δεξί άκρο της επίθεσης και αυτός έκανε τη σέντρα στην περιοχή. Ο Μάντζης με ωραίο άλμα μπήκε στην πορεία της μπάλας και την έστειλε στα δίχτυα του Μολ για το 1-0. Στη συνέχεια δεν είδαμε κάποια αξιόλογη ευκαιρία και έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με τον Ολυμπιακό να έχει το προβάδισμα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός ήταν περίπου ο ίδιος με το πρώτο. Η ΑΕΚ κρατούσε μπάλα και προσπαθούσε να φτάσει με αξιώσεις στην περιοχή του Ολυμπιακού και οι γηπεδούχοι συνέχισαν να είναι πολύ καλοί στο αμυντικό κομμάτι. Ναράνχο και Μακρής ήταν οι ποδοσφαιριστές που απείλησαν την εστία του Μιχαήλ, χωρίς ωστόσο να βρουν στόχο, στις δύο πιο ξεκάθαρες ευκαιρίες των φιλοξενούμενων έως το 70ό λεπτό. Στο τελευταίο σημείο του αγώνα, το παιχνίδι ήταν ανοικτό και για τις δύο ομάδες. Η ΑΕΚ πίεσε για το γκολ της ισοφάρισης, ενώ ο Ολυμπιακός είχε τις δικές του μεγάλες ευκαιρίες για το 2-0 με τους Σάλι και Πεχλιβάνη.

Μέχρι την συμπλήρωση του 90ού λεπτού δεν έγινε κάτι αξιόλογο κι έτσι φτάσαμε στο 4λεπτο της καθυστέρησης. Ο Ολυμπιακός κράτησε τους παίκτες της ΑΕΚ μακριά από την εστία του Μιχαήλ και πήρε την πολύ μεγάλη νίκη που του χάρισε την 6η θέση.

Ολυμπιακός: Μιχαήλ, Ψάλτης, Σάλι (90+3 Μίλετιτς), Μάντζης (81′ Φαν Κέσελ), Γκουστάβο (62′ Σαντάνα), Μανρίκε, Σαρφό, Πεχλιβάνης (90+3′ Κυριάκου), Ανδρέου, Σωτηρίου, Νάνι

ΑΕΚ: Moλ, Τρουγιόλς (78′ Σπόλιαριτς), Ακοράν (59′ Νάντο), Τρισκόφσκι, Χέιτλι, Φερνάντες (87′ Τάντι) Γκονζάλεθ, Ιωάννου, Φλοριάν, Ναράνχο (59′ Μακρής), Ναούμ (46′ Σπιρόσκι)

Σκόρερ: 17′ Μάντζης

Κίτρινες: Μάντζης, Σαντάνα / Τρουγιόλς, Σπιρόσκι, Φερνάντες

Διαιτητές: Χρυσοβαλάντης Θεουλή (Μάριος Δημητριάδης, Ανδρέας Π. Ανδρέου)

VAR: Λούκας Σωτηρίου