HomeSliderΈβγαλε αντίδραση και βλέπει Τσάμπιονς Λιγκ η Ανόρθωση

Έβγαλε αντίδραση και βλέπει Τσάμπιονς Λιγκ η Ανόρθωση

Η Ανόρθωση έβγαλε αντίδραση. Μετά τον αποκλεισμό στο Κύπελλο, κέρδισε την Πάφο με 1-0 σε ένα μέτριο ποιοτικά παιχνίδι και διατήρησε ζωντανές τις ελπίδες της για έξοδο στο Τσάμπιονς Λιγκ. Ανέβηκε στους 48 βαθμούς, όσους έχει και η ΑΕΚ και απέχει τρεις βαθμούς από το δεύτερο ΑΠΟΕΛ, το οποίο θα αντιμετωπίσει την επόμενη αγωνιστική στο ΓΣΠ. Σκόρερ της αναμέτρησης ήταν ο Βερχόβετς στο 72ο λεπτό.

Το πρώτο ημίχρονο στιγματίστηκε από τα πολλά λάθη που έγιναν (κυρίως από πλευράς Ανόρθωσης) αλλά και από τους πολλούς τραυματισμούς. Η ομάδα της Πάφου πατούσε καλύτερα στα αρχικά στάδια και προσπάθησε με προσωπικές ενέργειες να γίνει απειλητική. Η Ανόρθωση κατάφερε να κυκλοφορήσει μπάλα μετά την πάροδο πέντε λεπτών αλλά οι παίκτες του Τιμούρ Κετσπάγια έκαναν το εύκολο λάθος και δεν πήγε με αξιώσεις στην περιοχή του Ρούτκο.

Αξίζει να σημειώσουμε πως το παιχνίδι ξεκίνησε με 7 λεπτά καθυστέρηση, λόγω προβλήματος που υπήρξε με το VAR. Για την Ανόρθωση το πρώτο μέρος είχε και μια αναγκαστική αλλαγή, αφού ο Εσκοβάλ αποχώρησε τραυματίας στο 35ο λεπτό και τη θέση του πήρε ο Ιωάννου. Προβλήματα τραυματισμών αντιμετώπισαν επίσης οι Ουάρντα και Λόρια, αλλά οι δύο ποδοσφαιριστές συνέχισαν κανονικά το παιχνίδι.

Γενικότερα η φιλοξενούμενη ομάδα ήταν πιο απαιτητική στο γήπεδο και επέλεξε να επιτεθεί από την αριστερή μεριά, εκεί όπου υπήρχε η απουσία του Αμπαρτζουμιάν. Η σημαντικότερη ευκαιρία για την ομάδα του Ντάρκο Μίλανιτς δημιουργήθηκε στο 27ο λεπτό, όταν υπήρξε ωραία συνεργασία τεσσάρων ποδοσφαιριστών. Ο Φούρ έστρωσε την μπάλα στον Αλ Γκαντιουί, αλλά ο Αραγιούρι έκανε καλή άμυνα και έδιωξε σε κόρνερ. Για την Ανόρθωση, ο Κορρέα είχε καλή στιγμή στο 25′ έπειτα από κόρνερ που εκτέλεσε ο Χριστοδουλόπουλος, αλλά ο Σεμέδο έκανε καλή άμυνα και απομάκρυνε τον κίνδυνο.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον ίδιο τρόπο όπως τελείωσε το πρώτο. Με τις δύο ομάδες να κάνουν πολλά λάθη και αυτό είχε ως αποτέλεσμα να μην δημιουργούνται πολλές ευκαιρίες μπροστά από τις δύο εστίες. Η Ανόρθωση ξεκίνησε από το 65ο λεπτό και μετά να ανεβάζει ρυθμό στο παιχνίδι της και σε αυτό βοήθησε και ο κόσμος.

Τελικά το γκολ για τους γηπεδούχους ήρθε από ένα στημένο. Ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος εκτέλεσε φάουλ από πλάγια θέση και με δύναμη. Ο Βερχόβετς έβαλε το κεφάλι στην πορεία της μπάλας και την έστειλε στα δίχτυα του Ρούτκο. Όπως αναμενόταν το παιχνίδι έγινε ακόμα πιο γρήγορο στη συνέχεια. Το σκορ δεν άλλαξε και η Ανόρθωση πήρε ένα πολύ σημαντικό τρίποντο.

Ανόρθωση: Λόρια, Αρτυματάς, Κορέια, Χριστοδουλόπουλος, Αραγιούρι, Χουσμπάουερ (46′ Βερχόβετς), Εσκοβάλβ (35′ Ιωάννου), Κορρέα, Ουάρντα, Χριστοφή (66′ Ντέλετιτς), Νοβότνι (78′ Χρυσοστόμου).

Πάφος F.C.: Ρούτκο, Παλάσιος (79′ Κβίντα), Χότσκο (79′ Αμντουσαλάμοβ), Σεμέδο, Αλ Γκαντιουί, Βαλακάρι (65′ Χέσταντ), Φουρ, Ταλίς, Μπάιριτς, Πάντσον, Τόμετσακ.

Σκόρερ: 72′ Βερχόβετς

Κίτρινες: Εσκοβάλ, Κορρέα, Βερχόβετς, Χριστοδουλόπουλος, Κορέια / Τόμετσακ, Πάντσον, Παλάσιος

Διαιτητές: Ζοάο Πινέιρο (Μάριος Καλογήρου, Όμηρος Τζιωρτζής)| VAR: Φάμπιο Μέλο