HomeΔΙΕΘΝΗEuropa LeagueEuropa League: Νικήτρια σε... ροντέο η Γαλατάσαραϊ, «τέζαρε» την Μπράγκα η Μπόντο Γκλιμτ

Europa League: Νικήτρια σε… ροντέο η Γαλατάσαραϊ, «τέζαρε» την Μπράγκα η Μπόντο Γκλιμτ

Η, καταγαιστική ανά διαστήματα, Γαλατάσαραϊ «λύγισε» την Έλφσμποργκ (4-3) και η Μπόντο Γκλιμτ πήρε τεράστιο «διπλό» στο 90+4′ κόντρα στην Μπράγκα για να ανέβουν παρέα, έστω και προσωρινά, στην κορυφή της League Phase του Europa League.

Άφησε πίσω της την ισοπαλία με τη RFS και επέστρεψε στα ευρωπαϊκά τρίποντα η Γαλατάσαραϊ. Οι Τούρκοι τα… χρειάστηκαν, αλλά ήταν εξαιρετικοί στα διαστήματα που πάτησαν το γκάζι και μπόρεσαν εν τέλει να βγουν νικητές από το… ροντέο κόντρα στην Έλφσμποργκ στην Κωνσταντινούπολη (5-3). Με αυτό το τρίποντο δε, ανέβηκαν, έστω και προσωρινά στην κορυφή της βαθμολογίας της League Phase του Europa League.

Η Γαλατά χρειάστηκε ένα φοβερό 15 λεπτό στο πρώτο μέρος για να πάρει πολύ σημαντικό προβάδισμα. Χάρη στον Ικάρντι (28′), τον Γιλμάζ (44′) και το αυτογκόλ του Πέτερσεν (39′) απέκτησε αέρα τριών τερμάτων, όμως οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν στο ματς και μείωσαν σε 3-2 με τον άλλοτε παίκτη του Παναθηναϊκού και της ΑΕΚ, Νίκλας Χουλτ (53′), και τον Μπαϊντού (65′). Ο Γιουνούς έφερε ξανά την ηρεμία στη Γαλατά στο 83′, ενώ ο Λάρσον μείωσε εκ νέου για το τελικό 4-3 στις καθυστερήσεις.

Την ίδια ώρα, η Μπόντο Γκλιμτ πήρε σπουδαία νίκη και έγινε συγκάτοικος της Γαλατάσαραϊ στην 1η θέση της League Phase με επτά βαθμούς. Οι Νορβηγοί επικράτησαν 2-1 στην έδρα της Μπράγκα και πήραν το δεύτερο τρίποντό τους στο Europa League. Ο Έβγεν άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους και ο Νιακατέ ισοφάρισε στο 64′. Τρία λεπτά μετά το γκολ του ωστόσο, αποβλήθηκε με δύο κίτρινες κάρτες και η Μπόντο εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό της πλεονέκτημα, παίρνοντας τη νίκη στο 90+4′ με το buzzer beater του Νίλσεν.