HomeStimenaEuro 2021 16:00 Ουγγαρία – Γαλλία

Euro 2021 16:00 Ουγγαρία – Γαλλία

16:00 Ουγγαρία – Γαλλία
Παιχνίδι με ξεκάθαρο φαβορί και με την Γαλλία έτοιμη να διπλασιάσει τις νίκες της,κάτι που μπορεί να της δώσει ακόμα και την πρώτη θέση απο σήμερα.

Ουγγαρία
Ανάλυση: Το πάλεψε κόντρα στην Πορτογαλία κι έφτασε πολύ κοντά στον βαθμό της ισοπαλίας, όμως κατέρρευσε μετά το πρώτο γκολ που δέχθηκε στο 84’ και ηττήθηκε με το «βαρύ» 3-0. Η καλοστημένη άμυνά της εκνεύρισε και εγκλώβισε την Πρωταθλήτρια Ευρώπης, η οποία πέρα από μια καλή ευκαιρία στο 9’ δυσκολεύτηκε να δημιουργήσει ευκαιρίες. Η ίδια ήταν ακίνδυνη στο πρώτο ημίχρονο, όμως στο δεύτερο αναθάρρησε και άρχισε να επισκέπτεται την αντίπαλη περιοχή, μάλιστα στο 80’ σκόραρε και ξεσήκωσε τους 65.000 φιλάθλους που κατέκλυσαν το γήπεδο, όμως το γκολ ακυρώθηκε λόγω οφσάιντ του σκόρερ. Άτυχη τέσσερα λεπτά αργότερα, η μπάλα κόντραρε σε φαινομενικά ακίνδυνο σουτ, άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα της, ενώ στο 87’ έγινε το 2-0 με πέναλτι και στο 90+2’ η άμυνά της… έχασε τον Κριστιάνο Ρονάλντο, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό σκορ. «Η διαφορά μας δεν ήταν για τρία γκολ. Έχουμε δύο ακόμα ματς, όπου πρέπει να γίνουμε πιο επιθετικοί και να δείξουμε ότι είμαστε άντρες», δήλωσε ο κόουτς Μάρκο Ρόσι.
Αγωνιστικά νέα: «Πρέπει να έχουμε καλή απόδοση για 90 λεπτά και όχι μόνο 84», συμπλήρωσε ο Ρόσι, ο οποίος δεν αναμένεται να κάνει αλλαγές σε σχέση με το ματς με την Πορτογαλία, ωστόσο δεν θα παίξει τόσο αμυντικά. Έτρεξε… ασταμάτητα στην πρεμιέρα ο χαφ Νάγκι, τα 12 χλμ. που διένυσε ήταν τα περισσότερα μετά τα 12.4 του Ρώσου Γκολοβίν μεταξύ όλων των παιχτών που έπαιξαν την 1η αγωνιστική. Αποχώρησε από την αποστολή ο τραυματίας μέσος Γκάζνταγκ (6/1) κι επέστρεψε στον σύλλογό του.
Ηττήθηκε μετά από 11 ματς (7-4-0), επίσημα και μη 2-2-5 η επίδοσή της σε Euro 3-1-0 η επίδοσή της κόντρα στη Γαλλία στη Βουδαπέστη

Γαλλία
Ανάλυση: Δεν έβγαλε μάτια κόντρα στη Γερμανία, όμως η δουλειά έγινε, επικράτησε 1-0 κι έκανε το πρώτο βήμα για πρόκριση στην επόμενη φάση. Από νωρίς έδωσε την μπάλα στον αντίπαλο και «χτύπαγε» στις αντεπιθέσεις, σε μία από αυτές ο Πογκμπά έβγαλε «μαγική» μπαλιά στον Ερναντές, ο οποίος με δυνατή σέντρα υποχρέωσε τον Χούμελς να βάλει αυτογκόλ στην προσπάθειά του να απομακρύνει. Ακόμα πιο οπισθοχωρημένη στην επανάληψη (η κατοχή μπάλας τελείωσε 60%-40% υπέρ της Γερμανίας), ωστόσο ήταν κίνδυνος-θάνατος στις αντεπιθέσεις και σημείωσε δύο γκολ με τους Εμπαπέ, Μπενζεμά που ακυρώθηκαν για οριακά οφσάιντ των σκόρερ, ενώ είχε και δοκάρι με τον Ραμπιό. Λίγες οι επικίνδυνες στιγμές στα καρέ της, «καθάρισαν» τα πάντα οι Βαράν, Κιμπεπέ, μεγάλο ματς και από τον Πογκμπά. Μπορεί στο… μάτι να μην ήταν θελκτική η εμφάνισή της, όμως αν κερδίζει τόσο άνετα τη Γερμανία, φανταστείτε τι θα γίνει αν φορτσάρει. Ο Ντεσάμπ έκανε δύο αλλαγές για να τις… κάνει μετά το 90’, εμφανέστατα δεν «ακουμπά» τους σταρ.
Αγωνιστικά νέα: Ο μπακ Παβάρ χτύπησε στο κεφάλι με τη Γερμανία, αλλά ολοκλήρωσε το παιχνίδι και η ΟΥΕΦΑ ξεκίνησε έρευνα για το αν θα έρεπε να αντικατασταθεί. Πάντως προπονήθηκε κανονικά και θα βρεθεί στο αρχικό σχήμα, όπως πιθανότατα και όλη η 11άδα του προηγούμενου ματς (πάντως ο Ντεσάμπ δεν είχε ποτέ ίδια 11άδα μεταξύ 1ης και 2ης αγωνιστικής στα τρία προηγούμενα μεγάλα τουρνουά που καθοδήγησε τη Γαλλία). O εξτρέμ Κομάν (30/5) έφυγε λόγω της γέννησης του παιδιού του, αναμενόταν να επιστρέψει την Παρασκευή.
1-1-6 η επίδοσή της vs Ουγγαρία στη Βουδαπέστη Μεταξύ των ηττών το 13-1 (!) το 1927 1 ήττα σε 90λεπτο στα 18 τελευταία ματς σε Euro (14-3-1)

Εκτίμηση
Έπαιξε για το αποτέλεσμα η Γαλλία κόντρα στη Γερμανία, φαίνεται να μην πατάει το γκάζι τέρμα από τη φάση των ομίλων. Φυσικά είναι το φαβορί για τη νίκη, αλλά η απόδοσή της πρέπει να πονταριστεί είτε με χάντικαπ, είτε να συνδυαστεί με το Over για να αποκτήσει αξία.Στην FONBET το 2+over 2,5 το βρίσκουμε 2,05.

Διαβάστε περισσότερα για το Euro 2021 16:00 Ουγγαρία – Γαλλία στο Katenatsio.