HomeΟΜΑΔΕΣΟμόνοιαΈτοιμος μέσω Εθνικής ο Μπασιρού

Έτοιμος μέσω Εθνικής ο Μπασιρού

Ευχάριστα είναι τα νέα στην Ομόνοια για τον Φουάντ Μπασιρού. Ο βραχύσωμος μέσος ξεκίνησε ως βασικός και αγωνίστηκε για 75 λεπτά στο παιχνίδι των Νήσων Κομόρες με την Ακτή Ελεφαντοστού. Ο Μπασιρού, που ταλαιπωρήθηκε από τραυματισμό, έδειξε πως είναι πλέον έτοιμος να προσφέρει τις υπηρεσίες του στο «τριφύλλι» και υπολογίζεται από τον Σωφρόνη Αυγουστή για τις προσεχείς υποχρεώσεις της ομάδας.

Εναπόκειται στον Κύπριο τεχνικό κατά πόσο θα τον χρησιμοποιήσει στον αγώνα πρωταθλήματος με την Πάφος FC, όμως το σημαντικό είναι ότι υπολογίζεται για τον πρώτο ημιτελικό του κυπέλλου, που θα διεξαχθεί την ερχόμενη Τετάρτη 5 Απριλίου.

Σε ρεπορτάζ που αναρτήθηκε στην ιστοσελίδα της Ομόνοιας αναφέρει για την παρουσία των 13 διεθνών της ομάδας:

Εθνική Κύπρου: Πέντε από τους έξι ποδοσφαιριστές μας πήραν χρόνο συμμετοχής στο χθεσινό φιλικό παιχνίδι απέναντι στην Αρμενία, το οποίο έληξε ισόπαλο 2-2. Ο Παναγή αγωνίστηκε σε όλο τον αγώνα, ο Κακουλλής για 67 λεπτά, ο Κούσουλος για ένα ημίχρονο, ενώ στο 76ο λεπτό ο Λοΐζου αντικατέστησε τον Χαραλάμπους.

Εθνική Ελπίδων: Ο Ανδρέας Σάββα αγωνίστηκε για 62 λεπτά στο φιλικό παιχνίδι με την Ουγγαρία (2-5). Ο ποδοσφαιριστής μας βρήκε τον δρόμο προς τα δίκτυα στο 37ο λεπτό του αγώνα.

Εθνική Ελπίδων Ελλάδας: Ο Φώτης Κίτσος αγωνίστηκε σε όλο το 90λεπτο της αναμέτρησης με την Λευκορωσία (1-1) για την προκριματική φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.

Λιβύη: Ο Ίσμαελ Ταζούρι-Σράντι πέρασε ως αλλαγή στο 54ο λεπτό του αγώνα της Εθνικής του απέναντι στην Τυνησία για την 4η αγωνιστική των προκριματικών του Κυπέλλου Αφρικής. Η Τυνησία επικράτησε με 1-0.

Κομόρες Νήσοι: Ο Φουάντ Μπασιρού αγωνίστηκε για 75 λεπτά στο παιχνίδι απέναντι στην Ακτή Ελεφαντοστού, στο οποίο η εθνική του δέχθηκε την ήττα με 0-2. Το παιχνίδι αφορούσε στην 4η αγωνιστική των προκριματικών του Κυπέλλου Αφρικής.

Ουγγαρία: Ο Άνταμ Λανγκ αγωνίστηκε για 90 λεπτά στο νικηφόρο (3-0) παιχνίδι των «Μαγυάρων» με τη Βουλγαρία για τα προκριματικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.

Νιγηρία: Ο Φράνσις Ουζόχο αγωνίστηκε για 90 λεπτά στη νίκη (1-0) της Εθνικής του απέναντι στη Γουινέα Μπισάου για για την 4η αγωνιστική των προκριματικών του Κυπέλλου Αφρικής.

Γουινέα Μπισάου: Ο Μορέτο Κασάμα αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην ήττα (0-1) της Εθνικής της χώρας του από τη Νιγηρία.