HomeSliderΈσωσε τον βαθμό στο φινάλε

Έσωσε τον βαθμό στο φινάλε

Η Καρμιώτισσα έκανε ακόμα μια μεγάλη έκπληξη στο φετινό πρωτάθλημα. Το συγκρότημα του Χρύση Μιχαήλ έμεινε στο ισόπαλο 1-1 με τον Απόλλωνα. Σκόρερ για τους γηπεδούχους ήταν ο Ρομό στο 69ο λεπτό, ενώ ο Νταμπό στο 90+8’ έσωσε την κατάσταση για τους φιλοξενούμενους. Σε μεγάλη βραδιά βρέθηκε ο τερματοφύλακας Τούμπας, ο οποίος έκανε πολύ μεγάλες και σημαντικές επεμβάσεις.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Απόλλωνα να δείχνει διάθεση για να επιτεθεί και να σκοράρει το γρήγορο γκολ. Κάτι τέτοιο δεν έγινε, αφού οι γηπεδούχοι ήταν προετοιμασμένοι να αντιμετωπίσουν την πίεση της ομάδας της Λεμεσού. Η Καρμιώτισσα προσπάθησε να κλείσει τους χώρους και να μην επιτρέψει στη φιλοξενούμενη ομάδα. Αυτό το πέτυχε σε μεγάλο βαθμό, ενώ στις λιγοστές ευκαιρίες που δημιούργησε ο Απόλλωνας, ο Τούμπας ήταν σε ετοιμότητα. Είναι ενδεικτικό το γεγονός ότι ο Απόλλωνας απείλησε στα αρχικά στάδια του αγώνα μόνο από στατικές φάσεις.

Όσο περνούσε η ώρα, η Καρμιώτισσα κέρδισε μέτρα στο γήπεδο και προσπάθησε με τον Χατζηβασίλη και τον Ίσμαελ Σάσι να γίνει επικίνδυνη προς την εστία του Δημητρίου. Ούτε το συγκρότημα του Χρύση Μιχαήλ κατάφερε να δημιουργήσει την μεγάλη ευκαιρία. Όλα αυτά έγιναν στα πρώτα 35 λεπτά στην αναμέτρηση. Απ’ εκείνο το σημείο και μετά, ο Απόλλωνας δημιούργησε τις προϋποθέσεις για το γκολ. Αυτό όμως δεν ήρθε, γιατί ο Τούμπας είχε τις… απαντήσεις στις προσπάθειες των φιλοξενούμενων. Η μεγαλύτερη ευκαιρία του Απόλλωνα χάθηκε στο 37′ όταν ο Πίττας έκανε το σουτ από μακρινή απόσταση. Η μπάλα αν και πέρασε από τον τερματοφύλακα της Καρμιώτισσας, σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάτι. Έτσι, το 0-0 έμεινε μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, με τον Χρυσοβαλάντη Θεουλή να σφυρίζει τη λήξη χωρίς να παιχτεί χρόνος ως καθυστερήσεις.

Με μια μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο, αλλά ο Τούμπας αντέδρασε σωστά στην προσπάθεια του Γιούστε να σκοράρει με το κεφάλι. Με κεφαλιά απείλησε και η Καρμιώτισσα με τον Πέρεζ στο 67′, ωστόσο στην επόμενη καλή ευκαιρία που δημιούργησε βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα.

Ο Σάσι έδωσε στον Χρίστου, αυτός με κάθετη πάσα βρήκε τον Ρομό και το πλασέ του ήταν ιδανικό για να γίνει το 1-0. Ο Απόλλωνας έκανε έντονη την πίεσή του και όσο περνούσε ο χρόνος γινόταν όλο και πιο επικίνδυνος. Ο Τούμπας συνέχισε να είναι ο πρωταγωνιστής για τους γηπεδούχους και αυτός ήταν και ένας λόγος που οι παίκτες του Γιάννη Πετράκη έμεναν μακριά από το γκολ της ισοφάρισης. Τελικά ο Απόλλωνας σκόραρε στο 90+8’ με τον Νταμπό και πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας.

Καρμιώτισσα: Τούμπας, Ευσταθίου, Μπαράνοφ, Ρομό, Χριστοφή (73′ Στυλιανού), Πέρεζ, Ι. Σάσι, Χατζηβασίλης (63′ Χρίστου), Βαλέντε (90+6’ Μόμο Σάσι, Ρέινολντς, Νεοφύτου (63′ Μπαργκάν, 90+6 Σάββα)

Απόλλωνας: Δημητρίου, Πέδρο, Ρομπέρζ, Γιούστε, Μαλεκκίδης, Χάμπος (75′ Νταμπό), Ντένιτς (81′ Μπάνσοπ), Γιαννιώτας (57′ Παπουνασβίλι), Πίττας (75′ Ματέι), Μπίσεσβαρ, Ντιγκινί