HomeSliderΈριξε... πεντάρες η Πάφος F.C.

Έριξε… πεντάρες η Πάφος F.C.

Η Πάφος έκανε περίπατο στο παιχνίδι με τον Ολυμπιακό. Η ομάδα του Μιχαηλένκο κέρδισε με 4-0 στο παιχνίδι που ήταν το ντέρμπι της αγωνιστικής όσον αφορά την 6η θέση της βαθμολογίας. Η γηπεδούχος ομάδα έκανε εξαιρετικό παιχνίδι και πήρε δίκαια τη νίκη. Ο Ολυμπιακός παρουσιάστηκε με πολλές αδυναμίες στην άμυνα. Ο τερματοφύλακας των «μαυροπράσινων» έκανε σημαντικές επεμβάσεις αφού το σκορ θα μπορούσε να είχε πάρει μεγαλύτερες διαστάσεις.

Ο Ολυμπιακός ήταν η ομάδα που έφτιαξε πρώτη τις καλές ευκαιρίες. Πεχλιβάνης και Γαρουφαλιάς έστειλαν την μπάλα προς την εστία του Ρούτκο, αλλά ο τερματοφύλακας της Πάφου ήταν σε ετοιμότητα. Η Πάφος προσπάθησε με οργανωμένες επιθέσεις να φανεί απειλητική και στην πρώτη της μεγάλη ευκαιρία σκόραρε. Ο Νάνι στο 31ο λεπτό ανέτρεψε τον Μπεριγκό και ο Γιώργος Νικολάου έδειξε το σημείο του πέναλτι. Στο 33′ ο Βαλακάρι εκτέλεσε την παράβαση και με τον τρόπο αυτό άνοιξε το σκορ. Ο ίδιος παίκτης είχε ωραίο σουτ ένα λεπτό αργότερα, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι του Καράδαη. Η Πάφος συνέχισε να πιέζει και έφτασε στο 2-0 στο 36ο λεπτό. Ο Καράδαης αντέδρασε σε δύο σουτ των ποδοσφαιριστών της Πάφου, αλλά δεν μπόρεσε να κάνει τίποτα στην προσπάθεια του Τόρες. Σοβαρή ευθύνη για το γκολ φέρει και η άμυνα των «μαυροπράσινων» η οποία δεν απομάκρυνε την μπάλα.

Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, η Πάφος έκανε σωστή διαχείριση και κράτησε το προβάδισμα των δύο τερμάτων. Ο Ολυμπιακός επηρεάστηκε αρνητικά από αυτή την εξέλιξη και δεν κατάφερε να πετύχει κάτι αξιόλογο.

Το δεύτερο ημίχρονο δεν ξεκίνησε με καλό ρυθμό. Η Πάφος προσπάθησε απλά να κρατήσει την αντίπαλη ομάδα μακριά από την εστία της και ο Ολυμπιακός προσπαθούσε με… σπασμωδικές κινήσεις να φανεί απειλητικός προς την εστία του Ρούτκο. Ένα ωραίο πλασέ του Φουρ και ένα σουτ του Κα, ήταν ότι καλύτερο είδαμε στο πρώτο τέταρτο του αγώνα. Και οι δύο προσπάθειες δεν βρήκαν το στόχο και κατέληξαν έξω.

Έτσι φτάσαμε στη φάση του 61ου λεπτού. Η Πάφος εκδήλωσε μια εξαιρετική επίθεση και έφτασε στο 3-0. Ο Βαλακάρι άνοιξε την μπάλα αριστερά στον Φουρ, αυτός έκανε εντυπωσιακή μεταβίβαση προς την περιοχή και ο Τόρες με… άνετη κεφαλιά αφού δεν υπήρχε μαρκάρισμα, νίκησε τον Καράδαη και έκανε το 3-0. Αυτό το αποτέλεσμα, αν και νωρίς στο παιχνίδι, έδωσε το τρίποντο στην ομάδα του Μιχαηλένκο. Το 4-0 ήρθε με όμορφο τρόπο, αφού ο Μέρφι πήρε ωραία πάσα από τον Βαλακάρι και έκανε το σουτ από το ύψος της περιοχής. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Βαλακάρι με κοντινό δυνατό σουτ στο 89ο λεπτό.