HomeSliderΕπιβεβαίωσε την κυριαρχία της

Επιβεβαίωσε την κυριαρχία της

Τα παιχνίδια στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» είναι πάντα δύσκολα για όλες τις ομάδες. Το ίδιο ισχύει και για την Ομόνοια. Το συγκρότημα του Μπεργκ πήγε σε αυτό το γήπεδο το βράδυ του Σαββάτου με μόνο στόχο να υπερασπιστεί την πρωτιά του βαθμολογικού πίνακα και τα κατάφερε. Έπαιξε ποδόσφαιρο κυριαρχίας από το πρώτο λεπτό και προσπάθησε να σκοράρει γρήγορα για να κάνει πιο εύκολο το έργο της.

Οι ευκαιρίες που δημιούργησε μπροστά από την εστία του Λόρια στο πρώτο μέρος δεν ήταν πολλές. Υπήρχαν, όμως, κλασικές περιπτώσεις για γκολ. Μια φορά ο Μποτεάκ και μια ο Σέχου δεν βρήκαν στόχο. Ο πρώτος σημάδεψε τον Λόρια και ο δεύτερος το δοκάρι. Όλα αυτά μέχρι να φτάσουμε ένα λεπτό πριν τη συμπλήρωση 45 λεπτών. Τότε, ο Σέχου έκανε τη μεταβίβαση στην περιοχή και ο Τιάγκο με φανταστικό γυριστό σουτ άνοιξε το σκορ. Ο αντίπαλος δεν απείλησε καθόλου τον Φαμπιάνο, αφού αρκέστηκε στο να παίξει καλή άμυνα.

Στο δεύτερο μέρος το σκηνικό ήταν το ίδιο. Και πάλι η Ομόνοια είχε τη μεγαλύτερη ευκαιρία στο πλασέ του Τσέποβιτς στο 60′, μέχρι να φτάσουμε στο 78ο λεπτό όπου ο Σέρβος σκόραρε το 2-0 και ουσιαστικά έδωσε πρόωρο τέλος στο παιχνίδι. Και σε αυτό το γκολ την ασίστ την έδωσε ο Σέχου.

Ο Νιγηριανός έκανε το καλύτερό του παιχνίδι με τη φανέλα της Ομόνοιας και βοήθησε σε πολύ μεγάλο βαθμό για να έρθει το νικηφόρο αποτέλεσμα μέσα σε μια δύσκολη έδρα. Πολύ καλή εμφάνιση είχε γενικά ολόκληρη η ομάδα, η οποία επιτέθηκε και έγινε ιδιαίτερα απειλητική για τον αντίπαλο από τα πρώτα στάδια του αγώνα.

Η προσοχή των παικτών του Μπεργκ έχει στραφεί στο επόμενο παιχνίδι που είναι με την ΑΕΛ στο ΓΣΠ. Η Κυπριακή Ομοσπονδία Ποδοσφαίρου όρισε το συγκεκριμένο παιχνίδι για την ερχόμενη Δευτέρα στις 19:30.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, ο Λοΐζου θα κάνει αγώνα δρόμου για να προλάβει την αναμέτρηση. Ο Κούσουλος αποχώρησε τραυματίας από το παιχνίδι στο «Αντώνης Παπαδόπουλος», αλλά δεν φαίνεται να αντιμετωπίζει κάτι σοβαρό. Η τεχνική ηγεσία θα έχει και τις προσθήκες των Ντούρις και Χούμποτσαν, οι οποίοι εξέτισαν την ποινή τους.