HomeSliderΕπιστροφή στις νίκες για τη Σίτι

Επιστροφή στις νίκες για τη Σίτι

Επιστροφή στις νίκες μετά από ένα σχεδόν μήνα για τη Σίτι, που πήρε το ντέρμπι κόντρα στην Άρσεναλ με 1-0. Ο Ραχίμ Στέρλινγκ το μοναδικό γκολ του αγώνα.

Μόλις στα 39’’ το σουτ του Μαχρέζ πέρασε ελάχιστα έξω, ενώ στο 23’ η Σίτι άνοιξε το σκορ. Ο Αγουέρο άνοιξε αριστερά στον Φόντεν, εκείνος νικήθηκε από τον Λένο αλλά ο Στέρλινγκ με πλασέ από το πέναλτι έκανε το 1-0.

Στο 25ο λεπτό ο Σακά έκανε όμορφη ενέργεια και σουτ από αριστερά αλλά ο Χέντερσον έσωσε, ενώ μερικά δευτερόλεπτα μετά, η κεφαλιά του Πεπέ έφυγε λίγο έξω.

Στο 27’ το σουτ του Μαχρέζ από δεξιά, βρήκε τον Λένο σε ετοιμότητα, ενώ στο 34’ ο Λένο έσωσε με τα πόδια το πλασέ του Φόντεν εξ επαφής.

Στο 40ο λεπτό ο Σακά άλλαξε στα αριστερά με τον Ομπαμεγιάνγκ και βρέθηκε μόνος με τον Έντερσον, έκανε το πλασέ αλλά ο Βραζιλιάνος έσωσε εντυπωσιακά. Μάλιστα στο 41’ ο Βραζιλιάνος νίκησε και τον Ομπαμεγιάνγκ σε απίθανο τετ α τετ, με τον επόπτη να σηκώνει σημαία, αλλά αν το γκολ έμπαινε ίσως και να μετρούσε καθώς ήταν οριακή φάση.

Και στο 45+2’ μετά από κόρνερ, ο Γκάμπριελ κατέβασε στην περιοχή κι έκανε το σουτ που πέρασε λίγο έξω. Στο 77ο λεπτό το σουτ του Κανσέλο πέρασε λίγο έξω, όπως και το φάουλ του Πεπέ στο 82’

ΣΙΤΙ: Χέντερσον, Κανσέλο, Γουόκερ, Ντίας, Ακέ, Φόντεν (89’ Φερναντίνιο), Ρόδρι, Μπερνάρντο Σίλβα, Αγουέρο (65’ Γκιντογκάν), Στέρλινγκ, Μαχρέζ

ΑΡΣΕΝΑΛ: Λένο, Μπεγερίν, Μαγκαλιάες, Λουίζ, Τίρνεϊ, Θεμπάγιος, Τζάκα (83’ Τόμας), Σακά, Πεπέ (83’ Ενκετιά), Γουίλιαν (69’ Λακαζέτ), Ομπαμεγιάνγκ