HomeSliderΈπεσε στο τείχος του Μαμαρντασβίλι και μπήκε σε μπελάδες η Τσεχία!

Έπεσε στο τείχος του Μαμαρντασβίλι και μπήκε σε μπελάδες η Τσεχία!

Ο Μαμαρντασβίλι έκανε το ματς της ζωής του και η Τσεχία έμεινε στο 1-1 με τη Γεωργία, δυσκολεύοντας το έργο της για πρόκριση στους «16» του Euro 2024!

Μπορεί η Γεωργία να μπήκε με μεγαλύτερη ορμή στο ματς, όμως, η Τσεχία ήταν εκείνη που απείλησε πρώτη και έφτασε κοντά στο γκολ. Στο 3’ ο Μαμαρντασβίλι είπε «όχι» στο διαγώνιο σουτ του Χλόζεκ και στη συνέχεια απέκρουσε εντυπωσιακά και την προσπάθεια του Σικ, ενώ δευτερόλεπτα αργότερα ο 23χρονος έβγαλε την κεφαλιά του φορ της Λεβερκούζεν.

Η μονομαχία Σικ-Μαμαρντασβίλι καλά κρατούσε, με τον τερματοφύλακα της Βαλένθια να του λέει «όχι» σε κεφαλιά που επιχείρησε, διώχνοντας σε κόρνερ. Οι Τσέχοι απειλούσαν συνεχώς και στο 23΄σκόραραν από κοντά με τον Χλόζεκ, αλλά το γκολ ακυρώθηκε μετά από εξέταση του VAR, αφού ο 21χρονος βρήκε την μπάλα με το χέρι.

Στο 29’ ο Χλόζεκ δοκίμασε τα πόδια του από μακριά, με τον Μαμαρντασβίλι να μπλοκάρει χωρίς δυσκολία, ενώ η Γεωργία ανέβασε την έντασή της στο φινάλε του πρώτου μέρους, αφού έως εκείνο το σημείο ήταν εντελώς ακίνδυνη.
Έτσι, στο 45’ ο Κάσια αστόχησε εξ επαφής από εκτέλεση φάουλ του Κβαρατσχέλια, όμως, κατά στη φάση ο Χράνατς είχε βρει την μπάλα με το χέρι και μετά από εξέταση του VAR ο Ζίμπερτ έδειξε την άσπρη βούλα.

Ο Μικαουτάτζε ήταν εύστοχος και άνοιξε το σκορ, ενώ πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου (45’+5’) η Τσεχία προσπάθησε να ισοφαρίσει, με τον Μαμαρντασβίλι να κάνει μεγάλη επέμβαση στο σουτ του Σικ. Κάπως έτσι, το πρώτο 45λεπτο ολοκληρώθηκε με τους Γεωργιανούς να έχουν το προβάδισμα στο σκορ.

Η Τσεχία με την είσοδο των Λινγκρ και Γιουράσεκ στο 55′ έγινε πιο απειλητική, με τον πρώτο να κερδίζει κόρνερ στην πρώτη του επαφή με την μπάλα. Στο 57′ ο Κβαρατσχέλια βγήκε γρήγορα στην κόντρα, μοίρασε στον Μεκβαμπισβίλι, του οποίου το τελείωμα όμως έφυγε άουτ.

Η μπάλα πήγαινε πάνω-κάτω και στο 59′ η Τσεχία έφερε το ματς σε ισορροπία! Εκτελέστηκε το κόρνερ από τα δεξιά, η κεφαλιά του Λινγκρ βρήκε το δοκάρι και ο Σικ έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα με το στήθος για το 1-1. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι έψαξαν την ανατροπή και τρία λεπτά αργότερα (62′) η κεφαλιά του Κρέιτσι, πέρασε λίγο δίπλα από το δοκάρι του Μαμαρντασβίλι.