HomeSliderΈπαιξε σαν Απόλλωνας και πήρε το τρίποντο

Έπαιξε σαν Απόλλωνας και πήρε το τρίποντο

Πολύ σημαντική νίκη έστω και με στενό σκορ σημείωσε ο Απόλλωνας σε βάρος του Ολυμπιακού στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta. Η ομάδα της Λεμεσού έπαιξε πολύ καλό ποδόσφαιρο στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και πήρε δίκαια τη νίκη.

Πίττας στο 46′ και Σπόλιαριτς στο 79′ σημείωσαν τα γκολ για τους νικητές. Για τον Ολυμπιακό μείωσε ο Σλόγκαρ στο 85ο λεπτό.

Πολύ δυνατά ξεκίνησε το παιχνίδι ο Απόλλωνας, ο οποίος θέλησε να αιφνιδιάσει την ομάδα του Ολυμπιακού. Μέσα σε διάστημα δύο λεπτών 5-7, η ομάδα του Κωνσταντίνου Μακρίδη απώλεσε τρεις σημαντικές ευκαιρίες με Χέντι, Γιόστεν και Ουάρντα. Η πίεση στο αρχικό στάδιο του αγώνα ήταν συνεχής από τη γηπεδούχο ομάδα και ο Ολυμπιακός το μόνο πράγμα που μπορούσε να κάνει ήταν να αμύνεται.

Λίγο πριν τη συμπλήρωση του πρώτου τέταρτου οι «μαυροπράσινοι» είχαν την πρώτη τους επίσκεψη στην περιοχή του Γιοβάνοβιτς, αλλά ο τερματοφύλακας του Απόλλωνα ήταν σε ετοιμότητα στην προσπάθεια του Κα. Γενικότερα η ομάδα της Λεμεσού κυριάρχησε στο πρώτο ημίχρονο με τον Χαμάς να δημιουργεί πολύ καλές προϋποθέσεις από την αριστερή πλευρά, αλλά οι συμπαίκτες του δεν κατάφεραν να μετατρέψουν σε γκολ κάποια καλή μπαλιά του.

Ο Ολυμπιακός είχε πολύ λίγες προωθήσεις προς την μεριά που βρισκόταν η εστία του Απόλλωνα και αναμφίβολα το ισόπαλο αποτέλεσμα με το τέλος των πρώτων 45 λεπτών, βρήκε απόλυτα ικανοποιημένους τους παίκτες του Μάκη Σεργίδη.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με γκολ. Ο Βα που αντικατέστησε τον Γιόστεν πήρε την κάθετη πάσα και έστρωσε προς τον Πίττα, ο οποίος έκανε την προβολή και άνοιξε το σκορ (46′) για την ομάδα της Λεμεσού. Ουσιαστικά αυτό το γκολ εξαργύρωσε την πολύ καλή εμφάνιση που είχε ο Απόλλωνας στο πρώτο μέρος.

Όπως είναι λογικό, αυτό το γκολ ανέβασε το ηθικό των ποδοσφαιριστών του Κωνσταντίνου Μακρίδη οι οποίοι έπαιζαν με περισσότερη άνεση και προσπαθούσαν να βρουν τους διαδρόμους για το δεύτερο γκολ. Την ίδια στιγμή ο Ολυμπιακός ανέβηκε μέσα στο γήπεδο και έψαξε τις δικές του καλές στιγμές. Σε όσες περιπτώσεις απείλησαν οι «μαυροπράσινοι», ο Αλεξάντερ Γιοβάνοβιτς ήταν θετικός και δεν επέτρεψε παραβίαση της εστίας του.

Τελικά το γκολ ήρθε και πάλι για τον Απόλλωνα και μάλιστα με έναν εξαιρετικό τρόπο. Ο Ντανίλο Σπόλιαριτς πήρε την μπάλα από εκτέλεση κόρνερ του Ουάρντα και με ωραίο δυνατό μακρινό σουτ, έστειλε την μπάλα ψηλά στην εστία του Μολ (79′) ο οποίος δεν κατάφερε να αντιδράσει.

Στο 85ο λεπτό ο Ολυμπιακός μείωσε στο σκορ. Η συνεργασία δύο παικτών που πέρασαν στο γήπεδο ως αλλαγή έφεραν και το γκολ. Ο Χαραλάμπους έστρωσε στον Σλόγκαρ και αυτός από πλάγια θέση νίκησε τον Γιοβάνοβιτς και μείωσε στο 2-1, το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Γιοβάνοβιτς, Πεμπέρ, Πίττας (86′ Ζράντι), Σπόλιαριτς, Ρομπέρζ, Χαμάς, Αλεσάμι, Παναγιώτου, Γιόστεν (46′ Βα), Ουάρντα (86′ Ίλιεφ), Χέντι (66′ Ντιγκινί)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Μολ, Λιασίδης (66′ Σλόγκαρ), Μπάρντι, Κα (75′ Κορομά), Έσελινγκ, Χριστοδούλου (80′ Ζευκής), Δόσης (75′ Χαραλάμπους), Χένρικς, Γιακουμάκης, Κυριάκου, Αλσέους

Σκόρερ: 46′ Πίττας, 79′ Σπόλιαριτς / 85′ Σλόγκαρ

Κίτρινες: Βα, Χαμάς, Σπόλιαριτς / Μπάρντι

Κόκκινες:

Διαιτητές: Θωμάς Χατζηβασιλείου (Χαράλαμπος Γεωργίου, Στέφανος Αναστασίου) VAR: Ροβέρος Κώστα