HomeSliderΕΝΠ: Σημαντική νίκη επί της Νέας Σαλαμίνας με Ρουσιά και Ντα Σίλβα !

ΕΝΠ: Σημαντική νίκη επί της Νέας Σαλαμίνας με Ρουσιά και Ντα Σίλβα !

Σημαντική νίκη επί της Νέας Σαλαμίνας πέτυχε η ΕΝΠ η οποία με τα γκολ των Ρουσιά και Ντα Σίλβα στο δεύτερο ημίχρονο πήρε τρεις υπερπολύτιμους βαθμούς ενόψει της δύσκολης συνέχειας του πρωταθλήματος.

Στο πρώτο μέρος του αγώνα και ειδικά στα πρώτα 10 λεπτά, η γηπεδούχος ομάδα της ΕΝΠ μπήκε πιο  ”ορεξάτη” στον αγώνα, ήταν πιο κινητική ωστόσο δεν κατάφερε σε καμιά περίπτωση να γίνει απειλητική προς την εστία των φιλοξενουμένων.

Στην συνέχεια, η Νέα Σαλαμίνα ανέβασε και αυτή τον ρυθμό της προσπαθώντας να να δημιουργήσει τις προϋποθέσεις για την επίτευξη κάποιου γκολ αλλά ούτε αυτή κατάφερε να απειλήσει ουσιαστικά την γηπεδούχο ομάδα. Το πρώτο μέρος έληξε χωρίς γκολ και χωρίς κάποια αξιόλογη ευκαιρία για καμία από τις δύο ομάδες.

Στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα οι δύο ομάδες ξεκίνησαν σχετικά ”χλιαρά” με τα πρώτα λεπτά να μην έχουν κάτι το ιδιαίτερο. Ο αγώνας συνεχίστηκε στο ίδιο ”τέμπο” μέχρι το 78ο λεπτό της αναμέτρησης όπου η ΕΝΠ σκόραρε με τον Ρουσιά έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Μέιρα για το 1-0 (το γκολ ακυρώθηκε αρχικά ως οφσάιντ αλλά έπειτα από έλεγχο του VAR μέτρησε).

Τέσσερα μόλις λεπτά αργότερα η ομάδα του Παραλιμνίου κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματα της με το σουτ του Ντα Σίλβα έπειτα από ασσίστ του Γεβρέμοβιτς πετυχαίνοντας το 2-0 το οποίο ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα.

ΕΝΠ: Κόστιτς, Χριστοφή, Ντα Σίλβα, Λουσέρο, Ντιαβαρά, Κωνσταντίνου, Βουτσένοβιτς(67′ Γεβρέμοβιτς), Κοτσώνης, Μαυρουδής, Ντρεκσα(46′ Εχμάν), Λαμί(67′ Ρουσιάς)

Νέα Σαλαμίνα: Kίσσας, Σεργίου, Άδωνη, Κατσικάς, Μιγκελίτο, Μάντζεκ(57′ Καρλίτος) , Σταλόνε(57′ Μποτεάκ), Φράγκος, Φλοριάν, Οφόρι, Φελίπε