HomeSliderΈνας νεαρός λύτρωσε την Άρσεναλ

Ένας νεαρός λύτρωσε την Άρσεναλ

Tο ματς… μύριζε γκέλα για την Άρσεναλ αλλά ο Αρτέτα έβγαλε από το παιχνίδι τονσκόρερ του, Αλεξάντρ Λακαζέτ στο 77’ κι έριξε μέσα έναν πιτσιρικά. Ο λόγος για τον 21χρονο Έντι Ενκετιά, ο οποίος με δικό του γκολ στο 86’, χάρισε τη νίκη στους «κανονιέρηδες» με 2-1 κόντρα στη Γουέστ Χαμ.

Στο 2ο λεπτό ο Σούτσεκ πρόλαβε σωτήρια τον Λακαζέτ και στο 5’ η κεφαλιά του Ογκμπόνα κατέληξε στην αγκαλιά του Λένο. Τελικά στο 25ο λεπτό ο Ομπαμεγιάνγκ σέντραρε ιδανικά από αριστερά και ο Λακαζέτ με κεφαλιά άνοιξε το σκορ για την Άρσεναλ.

Στο 30ο λεπτό ο Σακά από ιδανικό σημείο σούταρε απελπιστικά άστοχα, ενώ στο 35’ οι διαιτητές έκλεισαν τα μάτια σε καθαρό πέναλτι σε χέρι του Γκάμπριελ. Και στο 45ο λεπτό τα «σφυριά» έφυγαν στην κόντρα, ο Φρέντερικς σέντραρε από δεξιά και ο Αντόνιο με προβολή εξ επαφής έγραψε το 1-1.

Στο 47ο λεπτό ο Ντιόπ έκοψε το σουτ του Ομπαμεγιάνγκ, ενώ στο 53’ μετά από σέντρα του Μαζουακού από αριστερά, ο Αντόνιο πετάχτηκε στη μικρή περιοχή κι έβαλε την προβολή αλά ο Μαγκαλιάες έσωσε με αυτοθυσία.

Στο 61’ ο Μπόουεν έκανε το γύρισμα στην περιοχή και ο Μαγκαλιάες έσωσε και πάλι, ενώ στο 67’ ο Αντόνιο πήρε την κεφαλιά με την μπάλα να τραντάζει το δοκάρι του Λένο, ο οποίος έχασε την μπάλα στη συνέχεια και ο Μπόουεν πλάσαρε αλλά είδε τον Μαγκαλιάες να σώζει.

Η Άρσεναλ δεν μπορούσε να απειλήσει αλλά στο 86’ ο Σακά έβγαλε κάθετα στον Θεμπάγιος που έδωσε έτοιμο γκολ από αριστερά για τον Ενκετιά κι εκείνος πλάσαρε σε κενό τέρμα για το 2-1.

ΑΡΣΕΝΑΛ: Λένο, Κολάσινατς, Μαγκαλιάες, Χόλντινγκ, Σακά (89’ Νταβίντ Λουίζ), Μπεγερίν, Τζάκα, Θεμπάγιος, Ομπαμεγιάνγκ, Γουίλιαν (64’ Πεπέ), Λακαζέτ (77’ Ενκετιά)

ΓΟΥΕΣΤ ΧΑΜ: Φαμπιάνσκι, Φρέντερικς, Ντιόπ, Ογκμπόνα, Κρέσγουελ, Σούτσεκ, Ράις, Φορνάλς (89’ Αλέρ), Μαζουακού (90’ Άντερσον), Μπόουεν (83’ Γιαρμολένκο), Αντόνιο