HomeΟΜΑΔΕΣΑπόλλωνΈνα... πέταγμα ήταν αρκετό για τον Γιοβάνοβιτς

Ένα… πέταγμα ήταν αρκετό για τον Γιοβάνοβιτς

Η συμβολή του Αλεξάντερ Γιοβάνοβιτς στην 5η σερί νίκη του Απόλλωνα ήταν καταλυτική. Μία φορά χρειάστηκε να επέμβει ο Σέρβος τερματοφύλακας, όμως η απόκρουσή του ήταν καίριας σημασίας.

Στο 81ο λεπτό του αγώνα με την Ομόνοια, με το σκορ στο 2-1 υπέρ των «γαλάζιων», ο Γιοβάνοβιτς απογειώθηκε και απέκρουσε την μπάλα σε εξ επαφής κεφαλιά του Κούσουλου. Ήταν μία εκπληκτική επέμβαση για την οποία δέχθηκε τα εύσημα του αντιπάλου, ενώ τρία λεπτά αργότερα σημειώθηκε το τέρμα του Ουάρντα με το οποίο η λεμεσιανή ομάδα «κλείδωσε» το πολύτιμο τρίποντο.

Η ανάδειξη του Γιοβάνοβιτς ως πολυτιμότερου παίκτη του Απόλλωνα από τους φίλους της ομάδας ήρθε ως φυσιολογικό επακόλουθο, αφού αναγνωρίστηκε η συμβολή του στην επιτυχία. Σε άλλο ένα παιχνίδι ήταν κυριολεκτικά «φύλακας άγγελος» της εστίας του, καθώς πραγματοποίησε έξι αποκρούσεις και απέσπασε ποσοστό 50% στη ψηφοφορία για την ανάδειξή του ως «Stoiximan MVP». Δεύτερος ήταν ο Εκπολό, που άνοιξε τον δρόμο προς τη νίκη, με ποσοστό 34.6%.