HomeSliderΈνα ημίχρονο έφτανε στον Ολυμπιακό

Ένα ημίχρονο έφτανε στον Ολυμπιακό

Ο Ολυμπιακός άρχισε νικηφόρα τις υποχρεώσεις του στην Σούπερ Λιγκ. Σε αγώνα που έγινε χθες βράδυ στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» επικράτησε του Αστέρα Τρίπολης με 3-0, μετά από πολύ καλή εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο. Ο αντίπαλος της Ομόνοιας στα πλέι οφ του Τσάμπιονς Λιγκ παρουσιάστηκε διπρόσωπος, έχοντας προφανώς το μυαλό και στο πρώτο παιχνίδι με την κυπριακή ομάδα, που θα διεξαχθεί την ερχόμενη Τετάρτη.

Το πρώτο 45λεπτο οι «ερυθρόλευκοι» δυσκολεύτηκαν απέναντι στην πολυπρόσωπη και καλά οργανωμένη άμυνα του Αστέρα. Ενδεικτικό αυτού είναι ότι απείλησε μόνο μία φορά με τον Ρατζέλοβιτς (22’), ο οποίος σούταρε πάνω στον Παπαδόπουλο. Οι φιλοξενούμενοι είχαν καλή ευκαιρία στο 36’, με κεφαλιά του Αλί Μπαμπά, όμως ο Τζολάκης απόκρουσε την μπάλα με διπλή προσπάθεια.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης, ο Πέδρο Μαρτίνς έβαλε στο παιχνίδι τον Φορτούνη αντί του Εμβιλά και τον Μασούρα αντί του Ρατζέλοβιτς. Παράλληλα, έκανε εσωτερική αλλαγή με τη μετακίνηση του Βαλμπουενά στη δεξιά πτέρυγα και τον Φορτούνη να αναλαμβάνει ρόλο επιτελικού μέσου. Ο διεθνής άσος άνοιξε το σκορ στο 59’ με σουτ στην κίνηση, ενώ πέντε λεπτά αργότερα τα πράγματα για τον Ολυμπιακό απλοποιήθηκαν. Ο Καμαρά έβγαλε σε θέση βολής τον Μασούρα, ο οποίος βρήκε στόχο με ωραίο σουτ. Το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε στο 88’ με σκόρερ και πάλι τον Μασούρα, μετά από ασίστ του Χασάν.

Σε δηλώσεις του μετά τον αγώνα, ο προπονητής του Ολυμπιακού αναφέρθηκε στα παιχνίδια με την Ομόνοια. Ερωτηθείς κατά πόσο έκανε διαχείριση ενόψει του ευρωπαϊκού αγώνα, ο κ. Μαρτίνς, απάντησε: «Κάνουμε διαχείριση ανάλογα με τις ανάγκες που έχουν οι παίκτες. Ξέραμε, δηλαδή, ότι οι Βαλμπουενά και Μπουχαλάκης κάποια στιγμή πρέπει να βγουν. Στο παιχνίδι με την Ομόνοια δεν υπάρχουν φαβορί, είναι μια ομάδα που αξίζει το σεβασμό μας. Είναι δύσκολο το παιχνίδι, απέναντι σε μια ομάδα που προκρίθηκε επι της πρωταθλήτριας Σερβίας».

«Γκέλα» του ΠΑΟΚ

Ο Ατρόμητος ήταν εξαιρετικός στην «Τούμπα» και απέσπασε ισοπαλία 1-1 από τον ΠΑΟΚ, που εμφανίστηκε κουρασμένος από την υπερπροσπάθεια στον αγώνα με την Μπενφίκα. Μετά από μέτριο παιχνίδι και φτωχό θέαμα στο πρώτο μέρος ο «Δικέφαλος» άνοιξε το σκορ με τέρμα του Ζίβκοβιτς στο 57’. Η εξέλιξη αυτή δεν επηρέασε τους φιλοξενούμενους και στο 77’ έφτασαν στην ισοφάριση. Ο Ενσικουλού, που μπήκε ως αλλαγή, έβγαλε σέντρα στην «καρδιά» της άμυνας και ο Μιχάι την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του, στην προσπάθεια του να διώξει. Ο Ατρόμητος είχε δοκάρι με τον Κιβρακίδη στο ξεκίνημα της επανάληψης (52’).