HomeΕΛΛΑΔΑΈμεινε τρίτη και εκτός πρόκρισης

Έμεινε τρίτη και εκτός πρόκρισης

Μία… έμπνευση του Πολωνού διαιτητή ήταν ικανή να κρίνει την αναμέτρηση στο ΟΑΚΑ, με τους «φούριας ρόχας» να παίρνουν τη νίκη 1-0 και συνάμα το «εισιτήριο» για το Μουντιάλ του Κατάρ, τη στιγμή που η «γαλανόλευκη» έμεινε εκτός για ένα ακόμα μεγάλο διεθνές ραντεβού.

Το αντιπροσωπευτικό μας «συγκρότημα» σίγουρα δεν άξιζε αυτόν τον αποκλεισμό. Μπορεί να μην παρουσίασε τρομερό θέαμα στον αγωνιστικό χώρο, αλλά οι παίκτες του Τζον Φαν’τ Σχιπ έβγαλαν πάθος και έδειξαν διάθεση να διεκδικήσουν ότι καλύτερο μπορούσαν. Ωστόσο, η… έμπνευση του Μαρτσίνιακ να υποδείξει πέναλτι στη φάση του 26ου λεπτού σε εύκολη πτώση του Μαρτίνεθ, ήταν αυτή που έκρινε το ματς.

Η Ισπανία έφτασε, με αρκετή δυσκολία στη νίκη, εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο την ήττα της Σουηδίας απέναντι στη Γεωργία, «σκαρφάλωσε» στην κορυφή του ομίλου, αλλά το σημαντικότερο είναι πως οι Ίβηρες θα βρεθούν στα τελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου στο Κατάρ.

Αντίθετα, η «γαλανόλευκη» έχει μπροστά της τον αγώνα με το Κόσοβο, στην αυλαία των ομίλων των προκριματικών, θέλει τη νίκη στο ΟΑΚΑ για να «κλείσει» μ’ ένα θετικό αποτέλεσμα την παρουσία της, αλλά πρέπει άμεσα να στρέψει την προσοχή της στην επόμενη… μέρα, με την πιο σημαντική απόφαση να είναι η παραμονή ή όχι του Τζον Φαν’τ Σχιπ στην τεχνική ηγεσία.

Με τριάδα στην άμυνα παρουσίασε την Εθνική Ελλάδας ο Ολλανδός τεχνικός. Ο Βλαχοδήμος ήταν κάτω από τα δοκάρια. Την τριάδα στην άμυνα αποτέλεσαν οι Γούτας, Τζαβέλλας και Τσιμίκας. Τους ρόλους των μπακ-χαφ είχαν οι Ανδρούτσος και Γιαννούλης, με τους Σιώπη και Μπουχαλάκη στο κέντρο. Ο Μάνταλος ήταν πίσω από τους δύο προωθημένους, τον Παυλίδη και τον Μασούρα.

Από την άλλη, ο Λουίς Ενρίκε παρέταξε την Ισπανία με σύστημα 4-3-3. Στο τέρμα ήταν ο Σιμόν, ενώ την τετράδα στην άμυνα αποτέλεσαν οι Καρβαχάλ, Ινίγο Μαρτίνεθ, Λαπόρτ και Γκαγιά. Στο κέντρο ήταν ο νεαρός Γκάβι, ο Ρόδρι και ο Κόκε. Στην επίθεση έπαιξαν οι Ντε Τομάς, Σαράμπια και Μοράτα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την Ελλάδα να φτάνει πρώτη στα αντίπαλα καλά. Μόλις στο 3ο λεπτό ο Ανδρούτσος προσπάθησε να πάρει τη κεφαλιά αλλά ο Σιμόν δεν ανησύχησε, ενώ από εκείνο το σημείο και μετά ξεκίνησε το… γνώριμο παιχνίδι της Ισπανίας. Οι Ίβηρες είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, με τους Έλληνες διεθνείς να αναζητούν τους διαδρόμους στις αντεπίθεσης.

Ακυρώθηκε μέσω VAR το γκολ του Μασούρα, εφεύρεση από Μαρτσίνιακ
Λίγο μετά την συμπλήρωση του πρώτου 20λεπτου του ματς, η ελληνική ομάδα γεύτηκε τους… καρπούς του πλάνου της, καθώς σκόραρε με τον Μασούρα, αλλά η τελική… γεύση ήταν «πικρή», μια και ο διεθνής φορ ήταν οφσάιντ και το τέρμα του ακυρώθηκε, σωστά, έπειτα και από την υπόδειξη του VAR.

Ωστόσο, τρία λεπτά αργότερα, έγινε η φάση που έκρινε το ματς. Ήταν το 24ο λεπτό, όταν πολλοί Ισπανοί βρέθηκαν στην περιοχή του Βλαχοδήμου για κόρνερ, ο Μαρτίνεθ βρέθηκε… εύκολα στο έδαφος, αφού έπεσε πάνω στον Γιαννούλη, αλλά ο διαιτητής Μαρτσίνιακ από την Πολωνία, αποφάσισε να δείξει το σημείο του πέναλτι.

Βέβαια, το περίεργο είναι πως η συγκεκριμένη φάση ελέγχθηκε και από το VAR, ουδείς δεν είδε το επιθετικό φάουλ που έγινε στην αρχή της φάσης, με τον Σαράμπια να στήνει τη μπάλα και να ευστοχεί στην εκτέλεση απέναντι στον Βλαχοδήμο.

Η Εθνική Ελλάδας προσπάθησε να αντιδράσει, ωστόσο, οι Ίβηρες συνέχισαν να έχουν την πρωτοβουλία του αγώνα. Μάλιστα, στο 36’ ο Μοράτα ανάγκασε τον Έλληνα πορτιέρο σε μία εξαιρετική επέμβαση, έπειτα από κοντινό σουτ από πλάγια θέση, ενώ στα επόμενα λεπτά, οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να φτάσουν με αξιώσεις στην περιοχή του Σιμόν.

Στην έναρξη του δεύτερου μέρους, ο Τζον Φαν’τ Σχιπ προσπάθησε να αλλάξει την εικόνα της ομάδας του με τους Τζόλη και Δουβίκα να μπαίνουν αντί των Μασούρα και Παυλίδη, αντίστοιχα. Όμως, το τέμπο δεν άλλαξε, η Ισπανία συνέχισε να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και να διατηρεί το χαμηλό ρυθμό.

Η πρώτη καλή στιγμή για την Ελλάδα ήταν στο 56ο λεπτό, όταν ο Τζόλης μπήκε στην περιοχή, αλλά το σουτ που έκανε κόντραρε και κατέληξε κόρνερ. Όμως, η εξέλιξη της φάσης δεν προκάλεσε προβλήματα για τους Ισπανούς, που έδειξαν να πατούν πολύ καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και με… σύμμαχο τον χρόνο, μπόρεσαν να φτάσουν στη νίκη.

Μάλιστα, στις καθυστερήσεις θα μπορούσαν οι «φούριας ρόχας» να… τελειώσουν τον αγώνα, όταν ο Ροδρίγο έφτασε κοντά στο γκολ, όμως, η προσπάθειά του βρήκε σε ετοιμότητα τον Βλαχοδήμο που έδιωξε σε κόρνερ.

Πηγή: onsports.gr