HomeSliderΕΛΛΑΔΑ: «Πεντάστερη» Ομόνοια, κλείδωσε Ευρώπη η ΑΕΚ!

ΕΛΛΑΔΑ: «Πεντάστερη» Ομόνοια, κλείδωσε Ευρώπη η ΑΕΚ!

Αναφορά στα δύο παιχνίδια που άνοιξαν την αυλαία της προτελευταίας αγωνιστικής από το Ελληνικό αθλητικό σάιτ sport-fm.gr.

Αναλυτικά:

Η ΑΕΚ λάρνακας κατάφερε να επιβληθεί της Πάφου, καθώς επικράτησε με 2-0 και πλέον έχει κλειδώσει την έξοδο της στην Ευρώπη.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, η ΑΕΚ μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και μόλις στο 14’, κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Γκιούρτσο να νικάει τον Ρούτκο με εξαιρετικό τελείωμα. Έξι λεπτά αργότερα, ο Τσιρόφσκι ευστόχησε από την άσπρη βούλα για να κάνει το 2-0.

Στο 33’ οι γηπεδούχοι έφτασαν κοντά στο 3-0, με τον Ρούτκο να νικάει σε τετ-α-τετ τον Τρισκόφσκι και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την ΑΕΚ να επικρατεί με 2-0. Στο δεύτερο ημίχρονο η Πάφος έβγαλε αντίδραση, ωστόσο δεν μπόρεσε να κάνει κάτι για να ανατρέψει το παιχνίδι.

Στο παιχνίδι για τα playouts τoυ Κυπριακού πρωταθλήματος, η Ομόνοια φιλοξενήθηκε από την ΠΑΕΕΚ και επικράτησε με 5-2.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να προηγηθούν στο σκορ, με γύρισμα του Λοβέρα στο 27’. Τρία λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι, κατάφεραν με πέναλτι να φτάσουν στην ισοφάριση. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την Ομόνοια να είναι μπροστά με 2-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Ομόνοια μπήκε για να καθαρίσει την νίκη, πράγμα που έκανε και επικράτησε εν τέλη, με 5-2 απέναντι στην ουραγό της βαθμολογίας.