HomeΑΛΛΑ ΑΘΛΗΜΑΤΑTENNISΕκτός Γουίμπλεντον η Ραλούκα Σερμπάν

Εκτός Γουίμπλεντον η Ραλούκα Σερμπάν

H Ραλούκα Σερμπάν αποκλείστηκε από το τουρνουά Γκραν Σλαμ του Γουίμπλεντον καθώς ηττήθηκε στον πρώτο προκριματικό γύρο από τη Γερμανίδα Εύα Λις με 2-0 (6-4, 6-4), μετά από αγώνα που διήρκεσε 1 ώρα και 14 λεπτά.

Η Κύπρια τενίστρια κατέγραψε 54 κερδισμένους πόντους στον αγώνα έναντι 62 της αντιπάλου της, όμως το κρίσιμο στατιστικό στοιχείο που καθόρισε το αποτέλεσμα είναι ότι αντίπαλος της εκμεταλλεύτηκε σχεδόν στο απόλυτο τις ευκαιρίες που είχε για μπρέικ (4/5), με αποτέλεσμα να κλείσει υπέρ της και τα δύο σετ.

Η Ραλούκα, που πήγε στο Λονδίνο κατ’ ευθείαν από τη Μολδαβία και τη συμμετοχή της με την Εθνική ομάδα στο «Μπίλι Τζιν Κινγκ Καπ», μπήκε στον αγώνα ως Νο207 στην παγκόσμια κατάταξη και η αντίπαλος της ως Νο130.